A psychoanalytical interpretation of the Sandman: A game of you and 'A tale of two cities'
The Sandman'in psikoanalitik açıdan yorumlanması: A game of you ve 'A tale of two cities'
- Tez No: 436880
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. KUĞU TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin amacı Neil Gaiman tarafından yazılan The Sandman'in beşinci cildi A Game of You ve sekizinci cildinde yer alan bir hikaye olan“A Tale of Two Cities”te rüyaların temsil edilme biçimini incelemek ve bu temsil edilme biçiminin hangi yönlerden Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung'un teorileri ile bağdaştığını ortaya çıkarmaktır. The Sandman, rüyaları ve rüyalar alemini kontrol eden tanrı-vari bir varlık olan Rüya karakterinin 'serüvenlerini' konu alan ve evreninin ana yapıtaşları karanlık fantezi, psikoloji, mitoloji ve modern zamanlardan geçmiş dönemlere insanlığın durumunu ele alan bir görsel romandır. Tezin kuram bölümün ilk kısmı S. Freud, C.G. Jung ve J. Lacan'ın psikoanalitik teorilerinden oluşmaktadır. İkinci kısımda ise çağlar boyunca rüya aygıtının edebi eserlerde kullanılması örneklerle işlenmektedir. Çizgi romanların ortaya çıkışı ve gelişimi ilk bölümün üçüncü kısmının ana konusudur, ve, buna ek olarak, Neil Gaiman'ın çizgi romanlar hakkındaki görüşleri de bu kısmın sonuna eklenmiştir. Tezin ikinci bölümü A Game of You ve“A Tale of Two Cities”in analizlerinden oluşmaktadır. Analitik bölümün ilk kısmında, A Game of You C.G. Jung'un psikoanalitik teorileri doğrultusunda analiz edilmiş ve yorumlanmıştır, ancak bu yalnızca temaların, karakterlerin veya anlatımın analizi değildir: Neredeyse her panel, her diyalog, her mekan ve olay, Jung'un psikonalitik teorileriyle bağıntılı alt metni bütünlüğüyle gün ışığına çıkartma amacıyla Jung'un teorilerine göre analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. İkinci bölümün son kısmında birbirleriyle bağlantılı modernist ve Freudyen alt metinlerin ilişkisi üzerinde durulmuştur. Aynı analiz ve yorumlama prensipleri bu kısım için de geçerlidir. Her iki hikayede de rüyaların temsil edilme biçiminin ve hikayeyi oluşturan diğer unsurların bahsi geçen psikoanalitik teorilerle bağdaştığı tespit edilmiştir. Tezin son kısmı olan sonuç kısmında yapılan tespitlere kısaca, bir özet teşkil edecek şekilde tekrar değinilmiş, neden 'panel panel analiz' metodu kullanıldığı açıklanmış ve The Sandman'in zamanın testine dayanan çok yönlü bir eser olarak çizgi romanların entelektüel anlamda güçlü edebi eserler olabileceğini bizlere hatırlattığından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the representation of dreams in A Game of You, the fifth volume of The Sandman by Neil Gaiman and“A Tale of Two Cities”, a story in the eight volume of the same work, and find out how exactly this representation correlates with the theories of Sigmund Freud and Carl Gustav Jung. The Sandman is a graphic novel about the deeds of a godlike entity called Dream who controls the 'dreamscape' and dreams themselves. The work has an intricate universe whose main building blocks are dark fantasy, psychology, mythology and the human condition in modern times and in the eras past. The first part of the theoretical framework consists of the psychoanalytical theories of Freud, Jung and Lacan, the three most prominent and influential figures in the field of psychoanalysis. The use of dream device in literature throughout the ages is discussed in the second part. The rise and development of comic books are the main subject of discussion in the third part of the first chapter, with Neil Gaiman's views on comic books included at the end. The second chapter of the thesis is comprised of the analyses of A Game of You and“A Tale of Two Cities”. In the first part of the analytical chapter, A Game of You is analyzed and interpreted according to the psychoanalytical theories of C.G. Jung, but this is not merely an analysis of themes, characters, the narrative and/or the setting: Nearly every panel, every bit of dialogue, every location and event is analyzed and interpreted in order to bring the Jungian subtext underneath to light in its entirety. The second part of the analytical chapter dwells on the interlinked Freudian and modernist subtexts of“A Tale of Two Cities”and the same principles of analysis and interpretation applies to it as well. By the end of the second chapter, it is proven that the representation of dreams –as well as other elements- in both stories correlate with the theories of Freud and Jung. In the conclusion section, which is the final part of the thesis, the parallels between the stories and the theories are concisely restated and the reason behind the main analysis method, 'panel-by-panel' analysis, is explained. The thesis ends on the note that comic books such as The Sandman stand the test of time and remind us that comic books, as a literary medium, are more than capable of being intellectually grounded and powerful just like any other.