İzmir, Manisa ve Aydın illerinde karpuzlarda fusarium solgunluğunun surveyi, ırkların saptanması ve karpuz çeşitlerinin reaksiyonları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 4368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY TURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
- 72 - 7. ÖZET 1985-I988 yılları arasında Sge Tarımsal Araştırma TDnsti- tüsü'hde yürütülen bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir. 1. Manisa, İzmir, Aydın illerinde hastalık; oranı I986 ve I987 yılları ortalamalarına göre sırasıyla fo 42.35, % 35- ^5 ve f 29.8i olarak saptanmıştır. 2. Survey yapılan tarlalarda bir yıl önce tarlada karpuz olması veya karpuz dışında bir başka ürün bulunması durumunda has talık oranı değişim göstermiştir. Bir yıl önce de karpuz ekili olan tarlaların fo 52 sinde hastalık oranı % 40' in üzerinde olmuş tur. Diğer bir ürün bulunması durumunda ise tarlaların ancak fo 32.96*sında hastalık oranı % 40'm üzerine çıkmıştır.. 3« İzmir, Manisa, Aydın illerinden toplam 123 tarladan“ 103 tane F.oxysporum izolatı elde edilmiştir. Bunlarla Sugar Baby karpuz çeşidi üzerinde yapılan patojenisite testlerinde izolatlar fo 4-96 oranında patojenisite göstermişlerdir. 4. F.oxysporum f. sp. niveum ırklarının saptanması çalış malarında ilk aşamada Sugar Baby'de fo 40*m üzerinde patojenisite gösteren 37 izolat Sugar Baby, Charleston Gray, Calhoun Gray çe şitleriyle denenmiş ve 2 izolatm ”0“, 8 izolatm ise ”1“ no*lu ırkın özelliklerini taşıdığı anlaşılmıştır. 0 ve 1 numaralı ırk gruplamasına giremeyen 27 izola tm bu iki ırka dayanıklı olduğu bilinen Congo ve Crimson Sweet karpuz çeşitlerine karşı denenmesi sonucunda iki izolatm bu Çe şitleri de yüksek düzeyde hastalandırdığı, diğer 25 izolatm ise- 73 - etkisiz kaldığı belirlenmiştir. Daha sonraki aşamada 0 ve 1 no'lu ırklara dayanıklı olduğu bilinen 8 çeşidin bu 2 izolata karşı re aksiyonları incelenmiş, denemeler sonucunda çeşitlerin tümünü yük sek düzeyde hastalandırmaları nedeniyle ”2“ numaralı ırktan olduk larına karar verilmiştir. Patojenin ”2" no'lu ırkının Türkiye'de bulunuşu bu çalışmayla ortaya konmuştur. 5. Her üç ırka karşı kuruluşumuzda mevcut genetik mater yal testlendiğinde, Cucurbitaceae familyasına giren Luff a ve La- genaria türlerinin üç ırka karşı tam bir dayanıklılık gösterdiği anlaşılmıştır. 6. Yabancı çeşitlerden Klondike, Crimson Sweet, Fairfax çeşitleri 0 nuırtaralı ırka karşı orta. derecede dayanıklı bulunurken, Charleston Gray 133 çeşidi 0 numaralı ırka karşı yüksek derecede dayanıklı bulunmuştur. Klondike, Crimson Sweet ve Charleston Gray 133 çeşitleri 1 numaralı ırka orta dereoede dayanıklı bulunurken, Fairfax, Shinyamato 3 ve Tabata Kanro çeşitleri düşük derecede da yanıklılık göstermiştir. Diğer taraftan i Shinyamato 3 ve Tabata Kanro çeşitlerinin 0 numaralı ırka karşı düşük derecede dayanıklı oldukları anlaşılmıştır. 2 numaralı ırka dayanıklı yabancı çeşit bulunamamıştır. 7. Terel populasyonlar F. oxysporum f. sp. niveum'un 3 ır kına karşı genelde yüksek derecede duyarlı bulunmuştur. Hiçbir po- pulasyon 2 numaralı ırka karşı dayanıklılık gösterememiştir. Siyah Alaca, Akşehir orijinli bir materyal ve Halep Karası 0 numaralı ır ka düşük derecede dayanıklı bulunmuştur. Siyah Alaca 1 numaralı ır ka karşı da düşük derecede dayanıklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
- 74 - 8. SUMMARY The main results obtained from the investigations con ducted at Aegean Agricultural Research Institute between 1985-I988 may be summarized as follows: 1. The disease incidence was determined to be 42.35 %, 35» 65 fo and 2$. 81 % in Manisa, İzmir and Aydın provinces respec tively, in accordance with the means of years I986 and I987. 2. It was observed a variation on the disease incidence between in cases of watermelon or any other plant besides water melon have been already planted a year ago in the fields surveyed. The disease incidence was over 40 % at 52 % fields planted with watermelon a year ago. In case of planting any other plant besides watermelon in the fields, only 32.96 $ of fields have shown the disease incidence having over 40 %, disease inci- - dence. 3. Totaly 103 F. oxysporum f. sp. niveum isolates were obtained from 123 fields in İzmir, Manisa and Aydın provinces. The isolates showed a variation between 4-96 i° i° pathogencity at the tests carried on the susceptible watermelon cultivar named '“Sugar Baby”37 isolates which were at least 40 % pathogenic were selected for further studies. 4. To determine the races of F. oxysporum f. sp. niveum. at first step 37 isolates have showed over 40 $ pathogenicity on“Sugar Baby”variety, have been test with Sugar Baby, Charleston Gray and Calhoun Gray varieties. It was observed that 2 out of them having the characteristics of number“0”race and 8 out of them having the characteristics of number“1”race.- 75 - The other isolates (27 isolates), were tested Congo and Crimson Sweet resistant the races- of number“0”and“1”. As a re sult of the tests while 2 out of 27 isolates were pathogenicity on these races, the rest were inefficient. At the further step, the reactions of 8 varieties known as resistant to both the races of number“0”and“1”against above two isolates were investigated. At the end of the experiments, by reason of causing diseases at high levels they were assumed to be number“2”race. 5. Luffa spp and Lagenaria spp of Cucurbitaceae family were tested against F.oxysporum f. sp. niveum races (“0”,“1”,“2”), and it was observed that all of them were completely resistant to these races. 6. While Klondike, Crimson Sweet and Fairfax varieties were found to be moderately resistant to race“O”, Charleston Gray 133 variety was highly resistant to race“0”. Whilst Klondike, Crimson Sweet and Charleston Gray 133 were found to be moderately resistant to race“1”, Fairfax, Shinyamato 3 and Tabata Kanro were found to be slightly resistant to race“1”. However, Tabata Kanro and Shin yamato 3 varieties were determined to be slightly resistant to race“0”. None of them were resistant to race“2”. 7. Local cultivars were found 4; o be highly susceptible to iaces“0”,,*'l“ and ”2“ of F.oxysporum f. sp. niveum in general. None of them were resistant to race ”2“. Only Siyah Alaca and Halep Karası varieties and one cultivar originated in Akşehir were found to be slighty resistant to race ”0“ Siyah Alaoa was slightly resistant to race ”1".