Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği çerçevesinde lojistik faaliyetlerinin muhasebeleştirilmesi
Accounting of logistics activities within the framework of Accounting System Application General Notification
- Tez No: 436932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte artan rekabet koşullarında lojistik sektörünün etkinliği giderek artmıştır. Ham madde ya da mamullerin tedariki ile başlayan lojistik süreci; nakliye, depolama, paketleme, üretim planlama, satış tahmini, sipariş işleme, müşteri hizmetleri, elleçleme, stok yönetimi, gümrükleme gibi birçok faaliyetlerin birbirine entegre edildiği sistem olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı; lojistik işletmelerindeki lojistik faaliyetler hakkında bilgi verilerek Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (MSUGT) çerçevesinde söz konusu lojistik faaliyetlerini muhasebe sistematiğine göre açıklamaktır. Çalışmada, lojistik işletmelerinde kullanılmak üzere örnek hesap planı oluşturulmuş, lojistik faaliyetler ve lojistik muhasebesinin önemli yönleri ele alınmış ve bu konular hakkında lojistik işletmelerinde uygulamaya yönelik özellik arz eden durumlara ilişkin örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of logistics sector had decreased with developing technology in an increasingly competitive environment. Logistics process started with supplying of raw material or material, has evaluated as a system entegrated with activities like as delivery, storage, packaging, production planning, sales forecast, order processing, customer service, handling, stock management, customer. Main goal of this work is to explain logistics activities according to accounting systematic within the framework of Accounting System Application General Notification (MSUGT) by giving information about logistics activities in logistics companies. In this work, sample account plan to use logistics companies was created and important aspects of logistics accounting and activities were handled and samples about these stuations concerning applications in logistics companies were included.