Çalışanların örgütsel adalet algılarının örgütsel sessizlik üzerine etkisi: Konaklama işletmeleri üzerine bir araştırma
Employee perceptions of organizational justice impact on organizational silence: A survey in the hospitality business
- Tez No: 436931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENAY YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasıyla konaklama işletmesi çalışanlarının örgütsel adalet algılarının örgütsel sessizlikleri üzerine bir etkisi olup olmadığı sorusu cevaplanmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada Yalova ilinde faaliyet gösteren otellerde çalışan 170 çalışana anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler çoklu regresyon analizine tabi tutularak değerlendirilmiştir. Regresyon analizi sonucunda örgütsel adaletin alt boyutlarından prosedür adaletinin kabullenici ve savunmacı sessizlik davranışı üzerine negatif etkisine, örgütsel adaletin alt boyutlarından bilgilendirmeye ilişkin adalet algısının örgütsel sessizliğin alt boyutu prososyal sessizlik davranışı üzerinde pozitif etkisi olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Bu bulgular ışığında araştırma modeli kısmen açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aim to explain employee perceptions of organizational justice impact on organizational silence question. In accordance with this purpose in this study, the use of quantitative research methods operating a questionnaire was applied in Yalova province in hotels to 170 employees. The data obtained subjected to multiple regression analysis. Regression result showed that procedure justice have negative effect on acquiescent and defensive silence and also informative justice have positive effect on prosocial silence. Thus findings are explaned the research model partially.