Sağlık kamu düzeni bağlamında gıda güvenliği
Public order in the context of food safety
- Tez No: 436935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRRI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
“Gıda Güvenliği Bağlamında Sağlık Kamu Düzeni”adlı çalışmada gıda güvenliği, kamu düzeninin bir unsuru olarak genel sağlık boyutu ile ele alınmıştır. Bu çerçevede gıda güvenliğinin sağlanması ulusal mevzuat merkeze alınarak ulusalüstü ve uluslararası mevzuat, yargı kararları ile birlikte çok boyutlu olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda kamu düzeninin genel sağlık unsuru ile diğer unsurları arasındaki ilişki ile birlikte sağlık hizmetlerinin kamu hizmeti boyutu ile kesiştiği noktalara yer verilmiştir. Çalışmada öncelikli olarak kamu düzeni kavramı ele alınmış ardından sağlık kamu düzeni kavramının anlam ve içeriği değerlendirilmiştir. Bu çerçevede sağlık kamu düzeninin sağlanması usulleri açıklanarak genel kolluk usullerinden farkı ortaya konulmuştur. Bu kolluk usullerinin temel hak ve hürriyetlerle ilişkisi genel hukuk ilkeleri çerçevesinde ve çalışmanın konusuyla doğrudan ilgili olan ve ülkemizde gıda güvenliği ile ilgili temel mevzuat niteliğinde olan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, named“Public Order in the Context of Food Safety”, food safety is approached as a component of public order's general health element. Within this framework, ensuring food safety is examined through national and international legislation as well as jurisprudence. In this work, general health's relationship with other elements of public order and the relationship between public health and public health services is studied. At first, some explanations about public order is made and the meaning of public health, with it's substance, is analyzed. Within this scope, the ways of ensuring public health and it's differences from the ways of ensuring other elements of public order is revealed. These ways of ensuring public health is examined within their relationship with fundamental rights and general principles of law, as well as the basic legislation in Turkey about public health through food safety,“Code of Veterinerian Services, Phitosanitary, Food and Forage”.