Yapı malikinin sorumluluğu (TBK M.69)
The responsibility of the owner of building (The Turkish Code of Obligations, Article 69)
  1. Tez No: 436970
  2. Yazar: SİNAN KARANFİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE UZUN KAZMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yapı malikinin sorumluluğu, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 69. maddesinde hüküm altına alınmış bir kusursuz sorumluluktur. İlgili maddeye göre bina veya diğer yapı eserinin yapım bozukluğu ya da bakım eksikliği sebebiyle meydana gelen zararlardan yapının maliki sorumlu tutulur. İntifa ve oturma hakkı sahipleri ise yapının sadece bakım eksikliğinden kaynaklanan zararlarından dolayı malikle birlikte müteselsil olarak sorumlu tutulur. Yapı malikinin sorumluluğunun doğması için bir takım şartların mevcut olması gerekir. Öncelikle yapıdan kaynaklı bir zararın doğmuş olması gerekir. Söz konusu zararın hukuka aykırı olması gerekir. Bunun yanında zarar ile yapının yapım bozukluğu ya da bakım eksikliği arasında uygun illiyet bağının bulunması gerekmektedir. Yapı malikinin sorumluluğunun doğması için kusurlu olması gerekmez. Bu da yapı malikinin sorumluluğunu haksız fiil sorumluluğundan ayırmaktadır. Yapı malikinin sorumluluğunda malik, kurtuluş kanıtı getirerek sorumluluktan kurtulamaz. Ancak illiyet bağının kesildiğini ispat ederek sorumluluktan kurtulabilir. İlliyet bağını kesen sebepler ise mücbir sebep, zarar görenin ağır kusuru, üçüncü kişinin ağır kusuru şeklinde olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Yapı malikinin sorumluluğunda zamanaşımı süresi 2 ve 10 yıldır. Sürelerin başlangıç tarihi zararın ve sorumlu tutulacak kişinin öğrenilmesinden itibaren başlamaktadır. Son olarak yapıdan kaynaklı zarar tehlikesi mevcutsa malikten zarar tehlikesinin ortadan kaldırılması için gerekli tedbirler alınması talep edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In accordance with law no. 6098 Turkish Obligations Law, as per the article 69, responsibility of owner of the building/structure or property is an strict liability, which is held without having any intentional or non-intentional fault. It is said in relevant article, owner of the building, structure or property is held responsible for the damages due to structural defects or lack of maintance of building/structure. On the other hand, holders of usufructuary rights or rights of habitation are jointly and severally liable with owner of the building for inflicted damages resulted from lack of necessary maintance. There is spesific conditions to be present to hold the owner of the building or property to account. First of all, the damage must be derived from the building or structure. In addition, this damage must be against to law. With all those said conditions taking place, there must be appropriate causual connection between damage and defect or ¬lack of maintance of building. Owner of the building or structure's fault liablity is not required for the responsibilty. And this seperates the owner's strict responsibility from the tort liablity. Acquittal of obligations and responsibilites of the owner building is not possible by claiming the fulfilled care liability. Only way to release the strict responsibility of the owner is providing the necessary evidences to prove that there is no appopriate causal connection between defects or lack of maintance and damage. Those reasons to be held against the strict liability derives from lack of casual connection are, force major; gross fault of the aggrieved party or gross fault of third party. Building owner's period of limitation to discharge reponsibilites lasts 2 and 10 years according to charges. The period to time-out the limitations starts within the date of being informed about damage and the person who is held responsible. And finally, if there is any risk derived from building or structure is present, it can be demanded from owner of the building to take necessary measures to prevent possible future damages.