Yapı malikinin kusursuz sorumluluğunun Kat Mülkiyeti Kanunu açısından değerlendirilmesi
Assessment of the building owner's strict liability under the provisions of the Turkish Condominium Law
- Tez No: 922137
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SABA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bina veya diğer yapı eserlerinin yapılışındaki bozukluklardan veya bakımındaki eksikliklerden doğan zararlardan sorumluluk, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 69'uncu maddesinde, bir kusursuz sorumluluk olarak düzenlenmektedir. İstisnai nitelikte olan bu sorumluluk halinin oluşması için genel olarak haksız fiil sorumluluğu için aranan şartlarda kusur şartı hariç geri kalanının gerçekleşmesi gerekmekte olup TBK m. 69 anlamında hukuka aykırılık unsurunu, bina ve diğer yapı eserinin yapımındaki bozukluk veya bakımındaki eksiklik olgusu oluşturur. Günümüzde kentleşmenin kat mülkiyetine konu yapılarda yaygın olması sebebiyle ilgili zararlar çoğunlukla kat mülkiyetine konu yapılardan meydana gelmektedir. İşte bu sebeple kat maliklerini yapı maliki sıfatı ile kusursuz sorumluluklarının Kat Mülkiyeti Kanunu'na özgü“ortak yer”,“bağımsız bölüm”,“eklenti”,“tahsisli alan”gibi kavramlar çerçevesinde değerlendirilmesi tezimizin konusu olarak tercih edilmiştir. Bu kapsamda tezimizin birinci bölümünde genel olarak konunun sunumu ve amacı, tez konumuzda bağlantılı kanuni düzenlemeler, terminolojiye ilişkin bilgiler ve araştırma planımız anlatılacaktır. Tezimizin ikinci bölümünde genel kavramlar çerçevesinde yapı malikinin sorumluluğunu detaylandırmak amaçlanmaktadır. Bu bölümde öncelikle kusura dayanan ve kusursuz sorumluk kavramlarına ilişkin temel bilgiler verilecek, ardından tezimizin konusunu oluşturan Yapı Malikinin Kusursuz Sorumluluğunun bu temel bilgiler içindeki yeri tespite edilecektir. Ardından TBK m. 69 hükmü kapsamında sorumluluğun unsurları özellikle bina ve diğer yapı eserinin varlığı unsuru ve hukuka aykırı fiil unsuru detaylandırılarak açıklanacaktır. Son olarak ikinci bölümde sorumluluğun sonuçları kapsamında tazminat davasına ilişkin bilgiler ele alınacaktır. Tezimizin özellik arz eden üçüncü bölümünde kat maliklerinin yapı maliki sıfatı ile sorumluluğu Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri esas alınarak irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Liability for damages arising from defects in the construction or deficiencies in the maintenance of buildings or other structures is regulated under Article 69 of the Turkish Code of Obligations No. 6098 as a form of strict liability. For this exceptional type of liability to arise, it is generally required that all conditions for tort liability are met, except for the requirement of fault. According to Article 69 of the Turkish Code of Obligations, the element constituting a legal violation is the presence of defects in the construction or deficiencies in the maintenance of the building or other structures. Due to the prevalence of condominium ownership in urbanized areas today, such damages frequently occur in buildings subject to condominium ownership. Therefore, the examination of condominium owners' strict liability within the framework of concepts specific to the Condominium Law, such as“common areas,”“independent sections,”“additions,”and“designated areas,”has been chosen as the subject of this thesis. In this context, the first chapter of the thesis will present the general subject and objectives, relevant legal regulations related to the thesis topic, information on terminology, and our research plan. The second chapter aims to detail the liability of property owners within the framework of general concepts. This chapter will first provide fundamental information on fault-based and strict liability concepts. It will then determine the position of the strict liability of property owners, which is the focus of this thesis, within these fundamental concepts. Following this, the elements of liability under Article 69 of the Turkish Code of Obligations will be explained in detail, particularly focusing on the elements of the existence of the building or structure and the element of unlawful act. Finally, the consequences of liability, including information on claims for damages, will be addressed. The third chapter of the thesis, which is distinctive, will examine the liability of condominium owners as property owners based on the provisions of the Condominium Law.