İç mekan tasarımında yönelim ve tahliye sistemleri incelemesi ve bir öneri analizi
Assesment of way finding and evacution systems in interior design and a proposel analysis
  1. Tez No: 437005
  2. Yazar: CANSU SARI TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BETÜL BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mekan içi yön bulma ve tahliye sistemleri, farklı disiplinler ve çalışma alanları içerisinde yer alan çok kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Çalışmada, mekan içi yön bulmaya etki eden tasarım faktörleri tüm boyutları ile incelenmiş ve bir analiz çalışması yapılmıştır. İnceleme; yön bulmaya etki eden fiziksel ve algısal faktörler ile bu sistemlerin oluşturduğu mekanın fiziksel bileşenleri üzerinden uygulanan bilgilendirme sistemleri çerçevesinde sınırlandırılmıştır. Yön bulma eylemi; tahliye sistemleri açısından ele alınarak değerlendirilmiştir. Tezin çalışma sınırları; tahliye rotaları üzerinden yön bulmaya etki eden mekan okumaları ve rotalar üzerinden kullanıcılar tarafından edinilen mekansal bilgilendirmeye dayandırılmaktadır. Elde edilen mekansal verilerin birbirleri ile olan ilişkileri kurularak“Yönelim ve Tahliye Sistemleri İlişki Analizi Tablosu”ile sistem dahilinde oluşturulan“Yönlendirme ve Tahliye Sistemleri Analiz Tablosu”; çalışmanın özgün değerini oluşturmaktadır.Sonuç ve değerlendirme bölümünde çalışma, karmaşık bir planlama ve çoklu kullanım yapısına sahip olması bakımından tanıdık olmayan bir yapı örneği oluşturduğundan dolayı bir hastane binasında uygulanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indoor way finding and evacuation systems have very comprehensive content that are available within various disciplines and study areas. In the study, design factors that have an impact on indoor way finding were studied thoroughly with all aspects and an analysis were made. The study was limited with physical and perceptual factors that have an impact on way finding and the information systems that are applied over the physical components of the indoors that these systems constitute. The action of way finding was evaluated with considerations in terms of evacuation systems. The study limits of the thesis are based on indoor readings affecting the way finding on the evacuation routes and the spatial information that are obtained by the users through the routes. The“Table of Analysis on Interaction of Orientation and Evacuation Systems”generated by establishing the interactions of the spatial data obtained with each other and the“Table of Analysis on Orientation and Evacuation Systems”generated within the system constitute the unique value of the study.In conclusions and evaluation section, it was evaluated by means of applying on a hospital building due to the fact that it constitutes an unfamiliar building structure in terms of possessing a complicated planning and a multi-use structure.