Lise öğrencilerinin anne-baba tutumları ile mükemmeliyetçi öz-sunum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Kocaeli ili örneği)
Examining the relationship between parental attitudes and perfectionistic self-presentation levels of high school students (The case of Kocaeli)
  1. Tez No: 437079
  2. Yazar: ABDULLAH UZUNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kocaeli'nde öğrenim gören lise öğrencilerinin algıladıkları anne-baba tutumları ile mükemmeliyetçi öz-sunum düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. İlişkisel tarama modelinde hazırlanan araştırmanın örneklem grubunu, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Kocaeli'nde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı farklı türdeki resmi liselerden, yansız oransız küme örnekleme yöntemiyle seçilen 428 lise öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, çocuk ve ergenlerin mükemmeliyetçi öz-sunum düzeylerini belirlemek amacıyla Hewitt ve diğerleri (2011) tarafından geliştirilen ve Akın & Akın (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Çocuk ve Ergenlerde Mükemmeliyetçi Öz-sunum Ölçeği”; ergenler ve yetişkinler için anne-babalarının tutumlarını ölçmek amacıyla Kuzgun (1972) tarafından geliştirilen, Kuzgun ve Eldeleklioğlu (1993; 2005) tarafından revize edilmiş olan“Anne-Baba Tutumları Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada betimsel analizler, bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon Analizi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between perceived parental attitudes and perfectionist self-presentation levels of high school students who study in Kocaeli. The correlational survey method was used and the sample consisted of 428 high school students from different types of official high schools affiliated with Ministiry of National Education during the 2013–2014 academic year in Kocaeli and selected by disproportionate random cluster sampling method. In the study the following measurment tools were used; Personal information form which was prepared by the researcher, in order to determine Perfectionistic Self-presentation levels of Children and Adolescents“Perfectionistic Self-presentation in Children and Adolescents Scale”which was developed by Hewitt et.al. (2011) and adapted to Turkish by Akın & Akın (2012), Parental Attitudes Scale for measuring parents' attitudes of adolescents and adults developed by Kuzgun (1972) and revised by Kuzgun and Eldeleklioğlu (1993; 2005). In the study descriptive analysis was performed by independent group t-test, one way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis.