Hollywood sinemasında öteki sorunsalı bağlamında Müslüman kimliği temsili
Representation of the Muslim identity in Hollywood cinema in the context of other problematic
- Tez No: 437160
- Danışmanlar: PROF. DR. PEYAMİ ÇELİKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Sinemanın ideolojik olarak pek çok kültürel temsil ve ötekiye ait sunumlarını içeren kodlarını birçok Hollywood filminin anlatısında görmek mümkündür. Oryantalist düşüncenin temel alındığı bu yapımlar Amerikan Sineması'nda sosyal, kültürel ve ideolojik öneme sahiptirler. Temsil ve ideolojinin çok iyi anlaşılması gereken bu tür filmlerde temel sorunun, kendi ötekisini yaratan, farklılaştırıcı ve daha da ileri bir düzeyde ırkçı söylemlere kaynak teşkil ettiği görülmektedir. 11 Eylül 2001 New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne ve Washington DC'nin yakınındaki Pentagon'a yapılan saldırılar, kamuoyunun bütün dikkatinin üstünde toplandığı ve ABD'de büyük panik ve korkuya yol açan, terör gösterilerinin dalga yayıldığı küresel bir medya olayı haline gelmiştir. Bu saldırılar sonrasında Hollywood Sineması'nda Müslümanlara ilişkin“öteki”temalı söylemler farklılaştırılmış daha da ötesinde ırklılaştırılmış, Amerika içerisinde yaşayan Müslüman kimliğine karşı ayrıştırıcı, ırklaştırıcı bir zemine taşınmıştır. Hollywood Sineması'nda 11 Eylül saldırılarına kadar inşa edilen Müslüman imgeleri çarpıcı hale gelmiş, toplumun Müslümanlara ait dünya görüşü ve biçimi yeniden inşa edilmiştir. Bu çalışmada Amerikan Sineması'nın 11 Eylül saldırılarını ele alış biçimi, bu olayın temsil tarzlarının politikaları ve toplumdaki etkileri, toplumsal hafızanın nasıl şekillendirilip yeniden inşa edildiği sorusu üzerinde yoğunlaşılacaktır. Temsili öğeler yoluyla bir takım tezler ileri süren Hollywood Sineması seyirciye belli konulara ait bakış açılarını telkin eder. Bu yüzden 11 Eylül saldırıları sonrasında toplumdaki (biz)“ötekiye”ait bakış (terörist) şekil değiştirmiş ve kitle iletişim araçlarının hepsi bu amaca hizmet etmiş olması sorunsalı ele alınacaktır. Anahtar Kelimeler : Müslüman Kimliği Temsili, Öteki, Nefret Söylemi,Amerikan Sineması, Katmanlararasılık Teorisi.
Özet (Çeviri)
It is clearly seen that as an ideology, cinema includes many cultural representations and codes about 'others' in the narratives of many Hollywood movies. These productions, which have been based on hate speech, have cultural and ideological significance in American cinema. It can be understood that representation and ideology have to be observed in such films and these kinds of films have created its own other and constituted the level of different resources to racist discourses. 11 September 2001 attacks in the World Trade Center in New York and at the Pentagon neared the Washington DC has become a global media event which was collected on all the attention of public opinion, caused a great panic in the United States, and spread wave of terrorism demonstrations. After these attacks, the 'other discourse' about Muslims in Hollywood has differentiated, and this discourse has become a racist discourse against Muslims living in America. Muslim images, built up to the September 11, have become outstanding and society's worldview and format about the Muslims was rebuilt. In this study, it is focused on how the American Cinema has handled the September 11 attacks, the policies styles represented in this event and its impact on society, focused on the question of how collective memory reconstructed shaped. The Hollywood cinema, suggesting a number of theses by representation items, inculcates the viewpoints of certain topic to the audience. Therefore, after the September 11 attacks, the overview of 'other' have all changed in the community and the mass media has served this purpose. Keywords : Representation of Muslim Identity, Other, The Hate Speech, The American Cinema, Intersectionality Theory.