Hürriyet Partisinin Keşmir siyasal hareketindeki rolü: Hindistan ve Pakistan arasındaki bir anlaşmazlık bölgesi
Role of Hurriyet Party in Kashmir's political movement: Kashmir a disputed territory between India and Pakistan
  1. Tez No: 437252
  2. Yazar: AABID MAJEED SHEIKH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZUĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Elinizdeki çalışma Kaşmir çatışmasının doğuşunun altını çizmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma Hürriyet Partisi'nin yirminci yüzyılda, 1990'ların başlangıcında kurulmasına neyin yol açtığını incelemeye niyetlidir. Hürriyet Partisi'nin ayrışmasının ve ayrılıkçı hareket üzerinde bunun etkisi de aynı zamanda bu araştırmanın içerisine dahil edilecektir. Silahlı direniş yanlısı olarak Jammu Kaşmir Özgürlük Cephesi (JKLF) ve siyasi direniş olarak Tehreek-i-Hurriyat'ın ortaya çıkışı, bunların ideolojik yönelimleri, Hürriyet Partisi'nin bu iki bileşeni tarafından kullanılan kitlesel mobilizasyon teknikleri ve kitle tabanını genişletmek hususunda bunların faydaları da ayrıca bu çalışmada ele alınacak konulardır. Dahası bu çalışma Kaşmir ihtilafının çözümünde Hürriyet Partisi'nin rolü üzerine ampirik bir araştırmadır. Bu amaçlara ulaşmak adına, elinizdeki çalışmada kullanılan metodoloji belgeler, resmi raporlar ve özellikle ayrılıkçı örgütlerin önde gelen liderlerinin ve Kaşmir'in diğer önemli kişilerinin görüşmeleri biçiminde hem yayınlanmış hem de yayınlanmamış kaynakları içermektedir. Dahası, ikinci el çalışmalar da objektif ve tarafsız bir biçimde bu temaya dair olan çalışma boyunca dikkate alınmıştır. Çalışmanın birinci bölüm modern Kaşmir sorununun tarihı hakkında giriş ile başlamaktadır. Ayrıntılı bir şekilde, militanlık büyümesini tartışma üç bölüme ayrılmıştır, tarihsel-politik faktörleri, formasyonu, ideoloji, hedefler ve Hurriyat Partisi organizasyon yapısı ve çeşitli önerileri Kaşmir sorununun çözümü için devletin siyasi güçleri tarafından önerilmektedir. Çalışmanın sonucu Kaşmir çatışmaların arkasındaki ana nedenleri özetlemektedir. Muhtemel çözümler acil barış artırıcı tedbirleri, uluslararası toplum ve Hurriyat Parti içinde birlik önemine katılımını kapsamaktadır. .
Özet (Çeviri)
The present study aims to highlight the genesis of the Kashmir conflict. The study intends to explore what led to the establishment of Hurriyat Party in the early nineties of the 20th century. Split of the Hurriyat Party and its impact on the separatist movement is also included within the ambit of this research. Emergence of Jammu Kashmir Liberation Front (JKLF) as a proponent of armed resistance and Tehreek-i-Hurriyat as political resistance, the ideological orientations, techniques of mass mobilization used by these two constituents of Hurriyat Party and their utility in expanding mass base is also included in this research. Methodology employed in the study includes both published and unpublished sources in the form of documents, official reports and particularly interviews of the prominent leaders of separatist organizations and other prominent personalities of Kashmir. Present study starts with introduction about historical exposition of modern Kashmir conflict. Further, it has been divided into three chapters that discuss growth of militancy, its historical-politico factors, formation, ideology, objectives and organizational structure of Hurriyat Party and various proposals suggested by political forces of the State for the resolution of Kashmir conflict. The conclusion of the study summarizes main reasons behind Kashmir conflict. Possible solutions include immediate peace building measures, involvement of international community and importance of unity within Hurriyat Party.