Kenya'da yetki devri ve yapısal değişimler (Kuzeydoğu Kenya'da azgelişmişlik örnek olayı)
Kenya's devolved government and its structural changes (A case study of underdeveloped North-Eastern Kenya)
  1. Tez No: 437253
  2. Yazar: ALINOOR ADEN MAHAMUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Kenya'da yetki devri ve Kuzey-Doğu Kenya'da yaşanan az gelişmişliğin çözümü üzerinde etkili olabilecek yapısal değişikliklere odaklanmaktadır. Çalışmada, Kenya'daki yetki devri ve yapısal değişikliklere, Kenya Anayasası'nın yapım sürecine tarihi açıdan bakılmakta, sömürgecilik ve bunun anayasa üzerindeki etkileri gözden geçirilmekte, farklı anayasalar, anayasal çerçeveler, yasal çerçeveler ve anayasa sürecindeki dönüm noktaları incelenmektedir. Araştırmada ademi-merkezi sistem ve onun yarattığı yeni idari yapılar, merkeziyetçi idare sistemi ile karşılaştırmaktadır. Yeni sistemin nasıl daha işlevsel devlet yapılarının gelişmesine yol açacağı, bunun da demokratik karar verme sürecine katılıma katkısı üzerinde durulmakta ve rasyonel gelişme, azınlık ve marjinal grupların haklarının korunması ile kontrol ve denge mekanizmalarının kurulabilmesi üzerinde durulmaktadır. Araştırmada, bölgedeki az gelişmişliği ve marjinalleşmeyi açıklamak için 'sosyal dışlama' ve 'bağımlılık' teorilerine başvurulmuştur. Ayrıca yetkilerin devredildiği bir yönetim şeklinin, Kuzey-Doğu bölgesi insanlarının yaşamı üzerindeki olumlu/olumsuz etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Yetki devri ardından, bir yandan kamu hizmetlerinde, alt yapıda, karar verme süreçlerine dahil olmada iyileşmeler görülürken; diğer yandan güvenlik tehditleri, yozlaşma, etnik ihtilaflar, yetişmiş personel eksikliği ve kayırmacılığa da tanık olunmaktadır. Her iki boyuta da eğilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda, bölgede durgunluğa neden olan az gelişmişlik ve marjinalleşmenin üstesinden, ancak yeni idare sisteminin benimsenmesi yoluyla gelinebileceği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research revolves around Kenya's devolved government and its structural changes; it makes historical review on constitutional making process in Kenya by making review on the colonialism and influence of Kenya's constitution, the different constitutions, constitutional frameworks, legal frameworks and turning point in constitution making process .It focuses on devolved governments and shows its structural changes, definitions, objectives and provisions in Kenya and shows the impact of decentralized governance on the marginalization and underdevelopment that North-Eastern region. The research tries to compare the decentralized system and its new administrative structures to the centralized system of administration on how it can pave the way for better and reformed governmental structures which allows total peoples participation in decision making, democratic process and accountability, Realistic development ,protection of minority rights and marginalized groups and better checks and balances. The research uses the theory of social exclusion and dependency to explain the underdevelopment and marginalization in the region. It shows the positive impact of devolved governance on the lives of the people in the marginalized North-Eastern region in terms of improvement in terms provision of service delivery, infrastructure, inclusivity and peoples participation in decision making but yet the research finds constraints in terms of security threats, corruption, ethnic feuds, lack of skilled personnel and nepotism in the region. The research concludes by proposing change of government policy towards the region so that the underdevelopment and marginalization that stagnated the region can be overcome using this new system of administration as a means.