Abbâsî dönemine kadar 'Uzrî Gazel
Udhrî Ghazal until the Abbasid period
- Tez No: 437271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez, giriş, iki bölüm ve sonuçtan müteşekkil olup giriş bölümünde gazelin manaları, bu ıstılahın diğer sözcüklerle kullanımı ve bir ilim olarak gazelin tarihsel tekâmülü hakkında malumat verilmiştir. Birinci Bölümde, 'Uzrî Gazel'in genel olarak mahiyetine değinilmiş, 'Uzrî Gazel'in kökeni, tarihsel mevsukiyeti, 'Uzrî Gazel'de iffet ve aşk olgusu ve Hadarî Gazel ile mukayesesi gibi mühim mevzulardan bahsedilmiştir. İkinci Bölümde, 'Uzrî Gazel'deki belagat sanatlarına değinilmiş, Hudbe b. Haşram el-'Uzrî, Cemîl b. Ma'mer, Kays b. Mulavvah, Kays b. Zerîh ve Kuseyyir b. Abdirrahmân'ın hayatlarına kısaca değinilerek 'Uzrî şiirlerinden örnekler verilmiştir.Sonuç Bölümünde de, 'Uzrî Gazel hakkında varılan kanılara ve saptamalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction, information has been given about lexical meanings of Ghazal, uses of this term with other words and historical development of Ghazal as a science. In the first chapter, the nature of 'Udhrî Ghazal has been generally mentioned and the essential subjects like the origin of 'Udhrî Ghazal, it's historicity and the fact of the chastity and the love in 'Udhrî Ghazal and it's comparison with Hadarî Ghazal has been mentioned. In the second chapter, the art of rhetoric in 'Udhrî Ghazal has been mentioned and the lives of Hudba b. Khashram el-'Udhrî, Jamîl b. Ma'mar, Qays b. Mulavvah, Qays b. Dharîh and Kuthayyir b. Abd al-Rahman has been briefly mentioned, and samples from their 'Udhrî poems has been given. In the conclusion, the determinations and the conclusions about 'Udhrî Ghazal has been briefly mentioned.