Medeni yargılama bağlamında tüketici hakem heyetleri
Consumer arbitral tribunals within the context of civil procedural law
- Tez No: 437296
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tezde, tüketici hakem heyetleri, medeni usûl hukuku ve tüketici hukuku bakımından incelenmiştir. Tüketici hakem heyetlerinin hukuk sistemimizdeki yerinin tespiti hedeflenmiştir. Tüketici hakem heyetleri, tüketici uyuşmazlıklarının, basit, ucuz, süratli bir biçimde çözüme kavuşturulması amacıyla 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kurulmuştur. Tüketici hakem heyetlerinin hukuki niteliği tartışmalı bir konudur. Tüketici hakem heyetlerinin hukuki niteliğinin belirlenmesi, oluşumu, görev alanı, yetki alanı, işleyişi, kararları ve kararlarının denetimi bakımından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis , consumer arbitral tribunals are evaluated with regard to the Civil Procedural Law and Consumer Law. The aim is to determine the legal nature and function of consumer arbitral tribunals in our legal system. Consumer arbitral tribunals were established with the purpose of resolving the consumer disputes in a simple, rapid and cheap way by the Law on Consumer Protection numbered 6502. The legal nature of consumer arbitral tribunals is controversial. The determination of the legal nature of consumer arbitral tribunals is of great importance for their constitution, competence, venue, procedure, awards granted by them and the objection against their awards.