Üniversite öğrencilerinin beslenme durumları ve antropometrik profillerinin belirlenmesi: Erzincan örneği
Determination of nutritional status of university students and anthropometric profile:Sample of Erzi̇ncan
  1. Tez No: 437297
  2. Yazar: SEVDA ÖZÜTÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK KOCA ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmamızın amacı; beslenme alışkanlıklarının yerleştiği kritik bir dönem içerisinde olan üniversite öğrencilerinin vücut kompozisyonunu belirlemek, referans değerlerle karşılaştırmak, beslenme alışkanlıklarını anketlerle saptayarak öğrencilerin beslenme örüntüsü sonucunda şekillenen fiziki yapısını antropometrik yöntemlerle değerlendirerek vücut bileşiminin yaş ve cinsiyetlere göre değişimi ortaya koymaktır. Bulgularımıza göre vücut ağırlığı ortalama değeri erkek öğrencilerde 71,66 kg, kadın öğrencilerde 57,20 kg'dır. Boy uzunluğu ortalama değerleri incelendiğinde; erkek öğrencilerin 175,91 mm, kadın öğrencilerin ise 161,49 mm olduğu gözlenmiştir. Bu veriler sonucunda ulaştığımız BKE ortalama değerleri erkek öğrencilerde 23,15 kg/m², kadın öğrencilerde 21,99 kg/m²'dir. Örneklemin bel/kalça oranı ortalama değeri erkek öğrencilerde 0,81; kadın öğrencilerde 0,70 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin BKE değerleri ve barınma yerleri incelendiğinde zayıf öğrencilerin %50'si; obez öğrencilerin ise %60'ı yurtta kalmaktadır. Yurtta yeterli ve dengeli beslenemeyen öğrencilerin BKE değerlerinde sapmalar söz konusudur. Öğrencilerin %86'sı öğün atladığını belirtmiştir. Bunun en önemli sebebinin zaman yetersizliği olduğunu bildirmiştir. Örnekleme dahil olan öğrencilerin beden algısı test sonuçları analiz edildiğinde erkek öğrencilerin %46'sı, kadın öğrencilerin 48,8'i sağlık açısından“aşırı duyarlı”olduğu tespit edilmiştir. BKE değerlerine göre zayıf öğrenciler arasında anksiyete düzeyinde olan hiçbir öğrenciye rastlanmamıştır. Ölçek sonuçlarına göre zayıf öğrencilerin %50'si ve normal öğrencilerin %29,6'sı duyarlı, aşırı şişman öğrencilerin %42,4'ü ve obez öğrencilerin %70'i aşırı duyarlıdır. Öğrencilerin devam ettikleri fakülteleri açısından beden algısı test sonuçları değerlendirildiğinde tüm bölümlerde en yüksek beden algısı oranı“aşırı duyarlı”olarak tespit edilmiştir. Örneklemimiz Türkiye'de yapılan diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında benzer sonuçlar gösterirken, Dünya'da referans değerleri olarak kullanılan CDC verileri ile karşılaştırıldığında özellikle boy, ağırlık ve BKE değerlerinin çalışmamız değerlerinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study is to determine the body composition, to compare with current result of the body component according to age and sex by evaluating with anthropometric methods. Our results the approximate body weight is 71,66 for male students and in female students it is 57,20. Length is 175,91mm for male and in female it is 161,49mm. BMI is 23,15 kg/m2 for male and it is 21,99 kg/m2 for female. Waist-hip ratio 0,81 in male and it is 0,70 in female. When the accomodation facililties and BMI of students are examined it is found that 50 percent of thin stay at dormitory and 60 percent of obese stay at dormitory. There can be some distortion in BMI of students who stay at dormitory because of unbalanced diet. 86 percent of students state that they skip meal. It is declared that the most important cause of it is insufficient time. Result of the body perception of students who are in examples are tested, 48,8 percent of female and 46 percent of male are extremely sensitive. Results, 50 percent of thin and 29,6 percent of normal are sensitive, 42,4 percent of overweight and 70 percent of obese are extremley sensitive. The faculty that students go on are the highest body perception ratio is determined as overweight. While our examples show similar results with the other studies in Turkey, there are some differences between our examples and CDC that is used as a world reference result in weight and length.