Tarım Bakanlığı pamuk çeşitlerinin Menemen koşullarında verim ve kalite özellikleri üzerinde çalışmalar
- Tez No: 4373
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ HAZIM EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET 1986 yılında Menemen de yapılan bu araştırmada 8 pamuk çeşidinin verim, bazı lif ve tohum özellikleri açısından de ğerlendirmesi yapılmıştır. Deneme Tesadüf Blokları deneme desenine göre 4 tekerrür. İÜ olarak düzenlenmiştir. Her çeşit 4 sıra ve 70 cm sıra ara. sı bırakılarak 17,5 m uzunlukta ekilmiştir. Sonuçlar“P”is tatistiği esasları dahilinde Açıkgöz (I983)*e göre değerlen dirilmiştir. Deneme sonuçları kısaca aşağıda verilmiştir: I -Denemeye alınan çeşitlerin verimleri arasında istatistik! olarak fark bulunmuştur. II -Lif özellikleri olarak adlandırılan lif uzunluğu ve çır çır randımanı açısından çeşitler arasında istatistik! ola. rak fark mevcuttur. III. Tohum özelliklerinden % yağ, % protein ve tohum indeksi açısından çeşitler arasında istatistik! olarak fark mev cuttur. Ancak % iç oranı, % kuru madde ve nem oranı açı sından önemli bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research at Menemen in 1986, yield and some of the fibre and seed traits of eight cotton varieties (G. hir. s u turn L.) were evalvated. Trial was planted in a randomized complete block design with four replications. Each variety was planted in four rows, 17,5 m long with 70 cm row spacing. Results were evalvated using method of Açıkgöz (1983) including the basis of“F”statistics. Results of this trials were briefly given: I - Statistical difference were found between the yield of the varieties. II -Statistical difference were found between the varieties for the fibre lenght and gining efficiency that were cal. led fibre traits. III. Between the varieties difference were observed for some of the seed traits, seed index, percentage of protein and fat. But no statistical difference was observed for per. centage of kernel's seed, dry matter and humidity.