İzmir ili sınırları içinde bulunan otiorhynchus (col.: curculionidae) cinsine bağlı türlerin tanınmaları ve yayılışları üzerinde araştırmalar
The Morphological characters and distributions of the species of otiorhynchus occuring in Izmir district
- Tez No: 4374
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ LODOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
-35- ÖZET 1986 ve 1987 yıllarında yapılan bu çalışma ile İzmir ili sınırları içinden toplanan curculionidae familyasına bağ lı Otiorhynchuş cinsine ait türler incelenmiştir, çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. Birincisi, İzmir ili sınırları için de bulunan Otiorhynchuş cinsine ait türleri saptamak, ikin cisi ise* saptanan bu türlerin tanınması ve yayılışı konusun da bilgi vermektir. Çeşitli yöntemlerle toplanan örnekler usulüne uygun iğnelenmiş ve kol leks iyonları yapılmıştır. Daha sonra bu örneklerin mevcut kolleksiyon ve ilgili literatür yardımıy la teşhisleri yapılmıştır. Bu türler şunlardır: Otiorhynchuş anatoljçus Boh., 0. aur if er Boh., O.balcanicus Stierl., O.cribricolliş Gyll., o.europaeus stierl., O.lubriculus Faust. O.ovalipennis Boh. İzmir ilinde saptanan türler arasında en bol ve yaygın olanları O.balcanicus ve 0. an atoli cuş ' tur 0 O.balcanicus, bu çalışma sırasında toplanmış olan 278 adet ergin böcek örneği ile en bol olarak bulunan türdür. Bu tür polifag olmakla beraber Prunus cinsinde yer alan bitkileri tercih etmekte dir. Üzerinde durulması gerekmektedir. İkinci derecede bol ve yaygın olan tür O.anatolicus olup bu türe ait 51 adet ergin böcek örneği toplanmıştır- Her iki tür de Rosaceae familyası bitkilerini tercih etmektedir. Tespit edilen di ğer türler ise miktar olarak daha az ve daha dar alana ya yılmış olan türlerdir (CETVEL 1). Çalışmada adı geçen türlerin sinonimleri verilmiş ge nel özellikleri anlatılmıştır. Türkiye'deki yayılışları li teratürden yararlanılarak, İzmir ilindeki yayılışları top lanan Örneklerden ve Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Bit ki Koruma Bölümü müzesindeki örneklerden yararlanılarak yapılmıştır.?36- CETVEL 1. Izmir ilinde tespit edilen Otiorhynchus cinsine bağlı türlerin ilçeler düzeyindeki yayılışları
Özet (Çeviri)
-37- SUMMARY THE MORPHOLOGICAL CHARACTERS AND DISTRIBUTIONS OF THE SPECIES OF OTIORHYNCHUS QCCURXNG IN IZMIR DISTRICT This study has been carried out during 198 6-1987 in Izmir district. The collected and labelled Otiorhynchus specimens were later identified arri their distributions were also noted according to the collecting localities. Identifications of the species were done according to the keys to Otiorhynchus genus which have been appeared in the concerning literature. As the result seven species of 0 1 i o rhynchus were found in Izmir district, namely as: Otiorhynchus anatolicus Boh., O.aurifer Boh., O.balcanicus stierl., O.cribricollis Gyll., O.europaeus Stierl., O.lubriculus Faust., O.ovalipennis Boh. Among these, most common species are. O.balcanicus and 0. anatolicus. During the investigation, totally 278 specimens of O.balcanicus were collected from various plants especially Prunus spp. This result was accepted as the species is polyphagous0 0. anatolicus has gotten the second range with its 51 specimens totally, and appeard to prefer mainly the host plants belonging Rosaceae. The other species determined were in a ^InsiU number and those distribution in a more limited area than the two major species (TABLE İ). The synonyms for the species mentioned in the -iertctr ?, were presented according to the literature,, Also their morphological characters were noted. Also the general distributions in Turkey were presented from the labels of same species found in the museum of Ege University, Agricultural Faculty, Department of Plant Protection and concerning literature.-38- TABLE 1. The distribution of Otiorhynchus spp. in Izmir district CO 3 3 Ü I 00 ?H d