Bilgi ile iyileşme: Bibliyoterapi
Healing with information : Bibliotherapy
- Tez No: 437303
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH RUKANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Psikoloji, Information and Records Management, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bibliyoterapinin anlamı bilgi kaynaklarıyla ruha yardım etmektir. Kitaplar Antik çağlardan beri terapötik araçlar olarak kullanılmıştır. Örneğin; Antik Yunan‟da Teb Kütüphanesi‟nin kapısında“ruhun iyileşme yeri”yazmaktadır. 1272‟de Kahire‟deki Al-Mansur Hastanesi‟nde Kuran-ı Kerim tedavi yönteminin bir parçası olarak kullanılmıştır. Bibliyoterapi edebiyatın gücünü anlama, içselleştirme ve kişisel gelişim amacıyla kullanan bir etkinliktir. Bibliyoterapinin amacı, okuyucuya aynı soruna sahip tek kişi olmadığını, bir sorunun birden fazla çözümü olduğunu ve benzer sorunlara sahip başka insanların olduğunu göstermektir. Bibliyoterapi gelişimi için içerisinde kütüphaneciler, psikiyatristler, psikologlar ve öğretmenlerin yer aldığı disiplinler arası bir araştırma ve uygulamaya ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmanın amacı kitapların terapötik amaçlarla kullanımını artırmak ve bibliyoterapinin Türkiye‟deki durumunu tartışmak ve öneriler sunmaktır. Çünkü bibliyoterapi Türkiye‟de tıbbi bakım, yaşlı bakımı, çocuk terapisi ve eğitim gibi bir çok alanda kullanılabilir. Bu çalışmada aynı zamanda bilgi yöneticileri bibliyoterapide nasıl yer alır ve bibliyoterapinin Türkiye‟de tanıtımı için ne yapmalıdırlar sorusunun cevabı aranmıştır. Bunun yanında bibliyoterapinin tanımları, tarihsel gelişimi, kategorileri ve avantajları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bibliotherapy means helping the mind or soul by means of information sources. Books have been used as a therapeutic tool since ancient times. In Ancient Greece, for example, the door of a library at Thebes bore the inscription,“The Healing Place of the Soul.”In 1272, the Al-Mansur Hospital in Cairo provided readings of the Koran as part of medical treatment. Bibliotherapy is an activity which utilizes the strength of literature for the purposes of understanding, insight, and self- growth. The purpose of bibliotherapy is to show readers they are not the first to have the problem, permit readers to see that more than one solution to their problem is possible, to help readers create awareness that others have had similar problems. Even so, bibliotherapy needs the development of more interdisciplinary research and practice which should include librarians, psychiatrists, psychologists, and teachers. The purpose of this study is to explore book use that has therapeutic aims and to discuss the present situation of bibliotherapy in Turkey in order to offer suggestions, because bibliotherapy could be used in many other areas in Turkey such as medical care, older adult care, child therapy and education. The questions remain, though: how should information managers take part in bibliotherapy and what should they do to introduce bibliotherapy into Turkey. In this thesis, the definition, historical development, categories, and advantages of bibliotherapy are discussed as well.