Özelleştirmenin emek süreçleri üzerindeki etkileri: Seyitömer Termik santrali örneği
The effects of privatisation on the labour processes: The Seyitömer Thermic Power Plant case
- Tez No: 437302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KURTULUŞ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez, 17.06.2013 tarihinde özelleştirilen Seyitömer Termik Santrali ve Linyit İşletmesi'nden 657 sayılı kanunun 4-C maddesine dayanarak kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilen işçilerin emek sürecindeki neoliberal dönüşümleri nasıl deneyimlediklerini konu edinmektedir. Bu kapsamda yapılan nitel araştırmaya dayalı betimleyici bir örnek olay incelemesidir. Özelleştirme süreçleri sermaye için daha fazla kar, işçiler için ise daha fazla güvencesizlik ve işsizlik anlamına gelmektedir. Bunun yanında, KİT'lerde çalışan işçiler bu süreci bir de emek sürecindeki değişikliklerle deneyimlemektedirler. Esasında daha öncesinde de özel sektörde çalışma deneyimi yaşayan işçiler, KİT'lerde çalışmaya başlayarak hem daha güvenceli hem de iş tatmini daha yüksek bir konuma geçtiklerini düşünürlerken özelleştirme sonucunda devlet tarafından tekrar özel sektörün kollarına bırakılmışlardır. Özel sektörde deneyimledikleri emek sürecinin yönetimindeki farklılaşma, işçileri 4-C'li konuma geçmeye zorlamıştır. İşçiler, her ne kadar KİT'lerdeki daimi işçi pozisyonlarından daha güvencesiz bir iş pozisyonuna geçmelerine ve uğradıkları hak kayıplarına rağmen devlette çalışmayı tercih etmişlerdir. Fakat 4-C pozisyonu ile yönlendirildikleri emek süreci, iş tatmini konusunda eksik kalmalarının yanında işçilerin kolektif bilincini de kırmış görünmektedir. Fakat yine de eski iş yerlerinde edindikleri kolektif kodlar, işçilerin hafızalarından silinmiş değildir.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns how the workers, who were employed at public establishment and enterprise based upon the law no. 657/article 4-C after the privatization of Seyitömer thermal power plant and Lignite Facility on 17.06.2013, experience the neoliberal transformation in the labour process. It is a descriptive case study based on qualitative research. The privatization process means more profit for the capital but precarity and unemployment for the workers. Besides the workers working at KİT (public economic enterprise) experience this process also with the changes of the labour process. In fact though the workers ,who experience working at private sector before, think they have a position with more assurance and work satisfaction by starting to work at KİT ,they have been left in private sector's hands by the government after privatization. The differentiation of the management in the labour process they have experienced force the workers transfer to 4-C status. The workers prefer working at governmental institution in spite of less secured job and loss of rights when compared to permanent worker positions at KİT. The labour process they are directed by 4-C status seems not only to be lack of work satisfaction but also break their collective consciousness. However collective codes which they have acquired at their previous workplaces have not been removed from the workers' minds.