Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
The impact of information and communication technologies sector on economic growth
  1. Tez No: 437306
  2. Yazar: GAMZE ATABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KADİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin sektörü, son yıllarda büyük gelişmeler gösteren bir sektördür. Öyle ki, bu gelişme içinde bulunduğumuz çağı ve ekonomiyi şekillendiren, onlara yön veren bir sektördür. Gerek literatürde gerekse içinde bulunduğumuz şu zamanda teknolojik gelişmenin öneminden, ekonomiler üzerindeki etkisinden çokça söz edilmektedir. Bu nedenle dikkatleri üzerine çeken bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü ve sektörün ekonomik büyüme üzerindeki etkisi bu tez çalışmasının merak konusu olmuştur. Bu merak doğrultusunda, sektörün büyüme üzerindeki etkisini araştıran bir analiz yapılmış ve sonuçlar da kısmen beklenen doğrultuda çıkmıştır. Modeldeki BİT hizmet ihracatı, Ar-Ge harcamaları, genişbant abonelikleri ve patent başvuruları Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörünü temsil eden değişkenlerdir. OECD ülkelerinin 2005-2013 yılları arasındaki verileriyle, Sistem GMM ile panel veri analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, BİT hizmet ihracatının ekonomik büyüme üzerinde pozitif bir etkisi varken, genişbant aboneliklerinin negatif bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Patent başvuruları ve Ar-Ge harcamaları ise modelde istatistiki olarak anlamsız çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Information and communications technology is a sector that shows great improvement in recent years. And this improvement shapes and guides the current age and economy. In literature and in current time, it is mentioned a lot about importance of technological progress and its impact on economies. Therefore, both ICT sector and its impact on economic growth have been the subject of curiosity on this thesis. In light of this curiosity, an analysis conducted to investigate the sector's impact on economic growth and results came in line with expectations, partially. ICT service exports, R&D expenditures, fixed broadband subscriptions and patent applications express ICT sector in model. With this model, this thesis estimates a growth function for OECD countries over the period 2005-2013. The results show that ICT service export holds a positive effect on GDP growth while fixed broadband subscriptions hold a negative effect. Other variables are not significant.