Mevlânâ Celâleddin Ahmed Sa'dî Havrânî hayatı, eserleri ve divân'ı
Mevlânâ Celâleddin Ahmed Sa'dî Havrânî's life, works and collected writings (Divân)
  1. Tez No: 437329
  2. Yazar: MUHAMMET AKİF TİYEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKAR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
Ahmed Sa'dî Havrânî, 1840/1841-1882 yılları arasında yaşamış olup Osmanlı'nın çalkantılı döneminde meydana gelen birçok olaya şâhit olmuştur. O, yaşadığı dönem zarfında meydana gelen siyasî olaylardan uzak kalmayı yeğlemiş ve tasavvuf limanına sığınmıştır. Eğitimini başarıyla tamamlayıp halkın sevgisini kazanan Sa'dî, uzun yıllar boyunca müftülük yapmıştır. O, kendisini memleketin eğitimi ve imârı yoluna adamış bir din adamıdır. Sûfî-meşrep bir karaktere sahip olan Sa'dî'nin şiirlerinde dinî-tasavvufî havayı doyasıya solumak mümkündür. Şiirlerinde aşk, vahdet-i vücût, Allah ve peygamber sevgisi, fenâ, bekâ vb. gibi kavramları yoğun bir şekilde ele almıştır. Çalışmada öncelikle Ahmed Sa'dî Havranî'nin hayatı, eserleri hakkında bilgiler sunulmuş, daha sonra ise Sa'dî Divan'ı muhteva özellikleri itibariyle ayrıntılı olarak incelenmiştir. Metnin oluşturulmasında Divan'daki tertibe riâyet edilmiş; ayrıca bir tasarrufta bulunulmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ahmed Sa'dî Havrânî, living between the years 1840/1841-1882, witnessed great numbers of events which took place during the most turbulent period of Ottoman history. He, trying to keep out of the political events that occur during his period, did haven to the harbor of islamic sufism (tasavvuf). Sa'dî, completing his education successfully, earned a high level of love and respect of people and then, for a long period of time, used to serve as a mufti, a religious man who serves in cities/counties and is a authority in giving fetwas, in other words, islamic religious law. He was a religious man who devoted himself to public education/schooling and improvements. Sa'dî has a sufi-spirited (Sûfî-meşrep) character and it is highly possible to observe the religious-sufistic style through his poems. The topics of his poems are intensely love, unity of existence (vahdet-i vücût), love of God and prophet, perpetuity and the like. In study, firstly a brief information about the life and works of Ahmed Sa'dî Havranî is given and then Collected Writings (Divan) of Sa'dî is thorougly studied in respect to the content. In this study, we conform to the Collected Writings' arrangement and no individual processes are taken into account.