Dernekler yönünden iptal davalarında menfaat koşulu
Interest requirement for associations
- Tez No: 437328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARTUK ARDIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, dernekler açısından iptal davalarında menfaat koşulu incelenmiştir. Öncelikle, menfaat koşulu hak arama özgürlüğü çerçevesinde tartışılmıştır. Menfaat koşulunun niteliği açıklanarak, Anayasaya uygunluğu değerlendirilmiştir. Ardından, öğreti ve içtihatlar ışığında menfaat koşulunun ifade ettiği anlam açıklanmıştır. İkinci bölümde, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde dernek kurma hakkının kapsamına değinilmiştir. Daha sonra, derneklerin iptal davası açabilmeleri hususunda geçmişten günümüze yaşanan değişimler farklı olasılıklar dahilinde ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, derneklerin demokratik toplumlarda önemli bir yer tuttuğu, bu sebeple hukuk devletini gerçekleştirme noktasında vazgeçilmez bir unsur olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, interest requirement for associations in annulments has been examined. At the outset, interest requirement has been discussed in the framework of right to legal remedies. As the qualification of interest requirement has being discussed, its constituionality also has been utilized. Its meaning in the consideration of doctrines and precedents are explained in the sequel. In the second chapter, the scope of right to form assosication had been mentioned in the framework of European Convention of Human Rights. And then the changes from past to the date in the right of indictment of annulment for the assosications has been revealed within different possibilities. As a conclusion, it was determined that the assosications take important place for democratic societies and so they are essential to establish the state of law.