İslâm Hukukunda ictihâd, taklîd ve telfîk'in mâhiyeti ve sınırları
Ijtihad taqlid and talfiq in Islamic Law: Their nature and limits
- Tez No: 437331
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tez, bir Giriş ve iki Bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin hazırlanmasında takip edilen yöntem ve konu hakkında yapılan daha önceki çalışmalar hakkında bilgi verilmektedir. Birinci Bölüm, İslam Hukukunda İctihad Taklid ve Telfîkin Tarifi ve Mâhiyeti başlığını taşımaktadır. Bu bölümde Usulcülerin İctihâd, Taklîd ve Telfîk kavramlarını nasıl tanımladıkları tespit edilmekte bu kavramların mâhiyetlerine ilişkin olarak ortaya atılan görüşler değerlendirilmektedir. Taklid ve Telfîk İle İlişkisi Açısından İctihâd konulu İkinci Bölüm'de bu üç kavram arasındaki kavramsal ilişki ele alınmaktadır. Bu üç kavramla ilgili yaklaşımların İslam hukûkunun uygulanması açısından ne gibi pratik sonuçlar doğurduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an Introduction and two Chapters. Introduction shortly describes research method followed in this thesis and gives breif information about some previous studies prepared regarding the topic. The First Chapter bears the title Definitions of Ijtihad, Taqlid, Talfiq and Their Nature. It deals with how the scholars of Islamic Jurisprudence Methodology defined these three terms and what they put forward about their theoretical nature. Entitled 'Ijtihad in relation to Talfiq and Ictihâd', the Second Chapter deals with interrelation among these terms. It tries to explain the practical consequences in applied Islamic Law motivated by different approaches to them.