Kapitalizmin krizleri ile devleti anlama: Kapitalist form ve işlev tartışması
Understanding the state through crises of capitalism a discussion of a capitalist form and function
- Tez No: 437366
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN Ö. AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kapitalizmin oluşumsal farklılığı kendini artı değere el koyuş biçiminde gösterir. Kapitalist üretim ekonomik ve siyasi alanı birbirinden ayırmakla kapitalizme özgü toplumsal formlar yaratır. Kapitalizm içindeki bu toplumsal formların ekonomik alan ve siyasal alanın ayrılığı bağlamında ayrılığı yapısal bir ayrılık olmaktan öte kurumsal bir ayrılık olarak görülmelidir. Piyasa, kapitalizmin oluşumsallığının toplumsal formu olarak kapitalizmin çelişkilerinin sürekli kılındığı ve kapitalizme özgü kriz eğilimlerin somutluk kazandığı yer olarak ortaya çıkar. Kapitalist üretim biçiminde kriz eğilimi olasılık olmaktan öte kapitalizmin içkin bir parçasıdır. Devlet, kapitalizmin oluşumsallığının tamamlayıcısı ve biçimlendiricisi olarak; ekonomik zoru destekleyen, toplumsal düzenin sürdürülebilirliği için uygun koşulları sağladığından niteliksel olarak kapitalist devlettir. Kapitalist devlet olma niteliği, devlete üretim biçiminin toplumsal (siyasi) formu olarak krizi 'önleyici' karşı eğilimler yaratma işlevi yükler. Bu kavramsal çerçeve üzerinden öncelikle krizlerin üretim biçimi ile belirlenen özgün nitelikleri araştırılacak bu bağlamda tarihsel krizler, tarihsel geçiş dönemi krizleri ve tarihsel yeniden yapılanma krizleri olarak sınıflandırılmış ardından çalışmanın genel yapılanması içerisinde tarihsel yeniden yapılanma krizleri niteliksel olarak kapitalist devlet formunun işlevlerinin değişimini belirleme anlamındaki nedenselliği incelenmiştir. Bununla birlikte kriz teorisinde yüksek bir soyutlama düzeyinde ele alınan unsurların somut yaşanmışlığı içinde tartışılması zorunluluğu kapitalist üretim biçiminin tarihsel yeniden yapılandırma krizlerini tanımlama ve farklılaştıran noktalarını belirleme gereği yaratır. Bu bağlamda 1873, tarihsel yeniden yapılandırma krizi, 'kriz' kavramının tanımı gereği olan kriz öncesi ve sonrası durum arasında yaşanan farklılaşma temelinde kapitalist devletin karşı eğilimler üzerinden belirlenen işlevleri ile ayrıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The constitutive discrepancy of capitalism stated as distrained of surplus value. The mode of capitalist has built social forms by assigning economic and political area. In the context of these social forms assignment about the economic and political area in capitalism should confer an institutional dissent beyond a structural dissent. The market comes out as the social form of capitalism constitution which is perpetuated capitalism's contradiction and turn out to concreteness point of crises tendency peculiar to capitalism. In the capitalist crises are the part of immanent part of capitalism beyond the probability of capitalism tendency. The state as a capitalist state complementary and former of constitutional by reason of the fact that adjuvant economic impetus, provide the appropriate conditions for sustainability for deceit qualitatively. In the frame of thesis primarily mode of crises and genuine fact of crises will be researched within this context crisis will be classified as historical crises, historical devolution historical crises and historical reconstruction crises in the sequel in the general structure of the study historical reconstruction crises will be examined reason in the meaning of capitalist state form functional variation. In addition to this, the obligation of elements to matter in hand at the realm of abstraction where is argued within critical tangible is in crises theories which build a concern about definition and differentiation points of the mode of production's historical reconstruction crisis. Within this context 1873, historical reconstruction crisis, the concept of crises which is fractionation case between before and after will be dissociated functions determined through capitalist state's counter-tendency.