Türkiye'de din ve modernleşme ilişkileri (Şerif Mardin örneği)
Religion and modernization relations in Turkeys /example of Şeri̇f Mardin)
  1. Tez No: 437383
  2. Yazar: NİDA PALA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DURDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye'de din ve modernleşme konularında Şerif Mardin'in çalışmaları, Türk düşünce tarihine ve Türk toplumuna dair anlamacı ve yorumlamacı bakış açılarının geliştirilmesi için önemlidir. Biz bu çalışmada Türk toplumunun geçirmiş olduğu bu dönüşümleri Şerif Mardin'in düşüncelerinden yola çıkarak analiz ettik. Şerif Mardin, modernleşme olgusunu ele alırken Türk modernleşmesinin özgül karakterini ortaya koymuştur. Modernleşme sürecinin çatışma ve gerilimleri üzerine çalışmış ve modernleşmenin Batı'dan her şeyin direkt alınması şeklinde değil, Türk toplumunun kendi iç dinamikleriyle gerçekleşmesi gerektiğini savunmuştur. Ona göre, modernleşme sürecinin sadece toplum üzerinde etkili olduğu söylenemez. Din kurumu üzerinde de önemli etkileri vardır. Mardin, bu etkinin tek yönlü olmadığını, dinin modernleşmeden etkilendiğini ama kendisi de onun üzerinde doğrudan ya da dolaylı sonuçlara yol açtığını söyler. Din bir taraftan zayıflıyor gibi görünürken diğer taraftan yeni bir ivme kazanmıştır. Şerif Mardin'e göre din de modernleşme de sürekli olarak birbirlerini üretmektedirler. Modernliğin ortaya çıkışında dini etmenlerin söz konusu olduğu gibi toplumdaki dini tezahürler modernliğin şekillenmesinde dolayısıyla modernleşme sürecinde göz ardı edilemeyecek etkiler göstermeye devam etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Serif Mardin's works in Turkish intellectual history and Turkish society on the subject of religion and modernity in Turkey is important for the development of interpretive and to apprehended perspectives. We have had transforms the Turkish community in this study and have analyzed based on their thoughts Serif Mardin. In dealing with the phenomenon of modernization Serif Mardin has revealed the specific character of Turkish modernization. He worked on conflict and tension in the modernization process of modernization and not in the form of direct taking of all things from the West, he advocated the realization of Turkish society with its own internal dynamics. According to him, it is effective only on the society modernization process. Also he has a significant impact on religious institutions. Mardin, this effect is not the only way, religious modernization that is affected, but he also says that lead directly or indirectly on its results. Religion seems to be weakening but on the other hand it gained a new momentum. According to Serif Mardin, the religion and modernity are consistently produces each other. The emergence of the modern manifestations of religion in society, such as religious factors in shaping modernity therefore is continuing to show that can not be ignored in the modernization process.