Muğla ili su ürünleri avcılığı kooperatiflerinin karşılaştığı ekonomik sorunlar ve çözüm önerileri
Economic problems faced by the fisheries cooperatives of Mugla province and solution proposals
  1. Tez No: 437388
  2. Yazar: TARIK DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIMAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak, gölleri, barajları, akarsuları ve kaynak suları bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Yaklaşık 26 milyon hektarlık su alanının 24.6 milyon hektarını deniz, 1.2 milyon hektarını iç sular oluşturmaktadır. Türkiye'nin genel olarak coğrafi yapısı incelendiğinde, sahip olduğu su kaynakları alanı, orman alanlarından fazladır. Türkiye'nin sahip olduğu su ürünleri alanı, tarımsal alanlara ise hemen hemen eşittir. Ülkemizin bu potansiyeli dikkate alındığında mevcut kaynakların etkin kullanımı, su ürünleri üretimi açısından büyük önem taşımaktadır. Dünyada avcılık yoluyla elde edilen su ürünleri sektöründe önemli bir yere sahip olan ülkelerin tamamının okyanusa kıyısı vardır. Türkiye'nin okyanuslarda kıyısı olmadığı için su ürünleri üretiminde ve ticaretinde söz sahibi ülkelerden birisi değildir. Ancak Karadeniz gibi önemli bir denize kıyısı olması nedeniyle kendi durumunda olan ülkelere göre şanslı durumdadır. Ayrıca Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olması, denizde su ürünleri yetiştiricilik faaliyetleri konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Muğla ili, 8.333 km'lik kıyı uzunluğuna sahip olan ülkemiz içinde 1.124 km ile hem en uzun kıyı şeridine sahip il olması hem de bol miktarda iç su kaynaklarına sahip olması nedeniyle su ürünleri avcılık ve yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda çalışmada, Muğla ilinin su ürünleri avcılık ve yetiştiricilik faaliyetleri ele alınmış ve Muğla ilinde avcılık yoluyla faaliyet gösteren su ürünleri kooperatif işletmeleri yönetici ve ortakları üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması 5'li likert ölçeği kullanılarak oluşturulmuş ve Muğla ilinde faaliyet gösteren 29 adet su ürünleri kooperatif işletmesinin 220 ortağı üzerinde uygulanmıştır. Uygulanan anketlere ilişkin veri girişleri IBM SPSS 20.0 paket programında değerlendirilmiştir. Çalışmada, kooperatif ortaklarının faaliyetlerini yürütürken karşılaşabileceği sorunlar“Kooperatif özellikleri”,“Balıkçılık Mevzuatı ve Bürokrasi”,“Avcılık Faaliyetleri”,“Kooperatifçilik”ve Pazarlama olmak üzere beş bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey, as a country surrounded by seas on three sides, has a significant potential in terms of lakes, dams, rivers and water resources. About 26 million hectares of its water area consists of 24.6 million hectares of sea water and 1.2 million hectares of inland waters. When Turkey's general geographical structure is analyzed, it can be claimed that its water supply area is more than its forest land. Turkey's fisheries areas and agricultural areas are almost equal to each others. Considering the potential of our country, effective use of the existing resources in terms of aquaculture production is of great importance. All of the countries, that have an important place in the fisheries sector which obtained through hunting, have coast to the oceans. Turkey is not one of the leading countries at aquaculture production and trade since it has no land in the ocean coast. However, due to being one of the major Black Sea bordering countries, it is fortunate among the countries with similar situation. In addition, being surrounded by the sea on three sides, Turkey has a significant potential in aquaculture activities. Muğla province has an important place in fisheries and aquaculture due to the fact that the province has the longest coastline with 1.124 km in our country which has 8,333 km of total coastal length and also owing to having abundant inland water resources. In this context, hunting and aquaculture activities of fisheries in the province of Muğla has been discussed in the study and a survey was conducted among the executives and business partners of fisheries cooperative enterprises that operate in the province of Muğla. The survey was formed by using 5-point Likert scale and conducted on 220 partners of 29 fisheries cooperative enterprises operating in the province of Muğla. Data entry of the survey were evaluated in IBM SPSS 20.0 software package. In the study, the problems that cooperative partners may face in carrying out their activities is examined in five sections as“Cooperative Characteristics”,“Fishing Regulations and Bureaucracy,”“Hunting Activities”,“Cooperation”and“Marketing”.