Orta ve ileri evre demans hastalarına uygulanan aromaterapinin ajitasyon ve bakım verenin yüküne etkisi
The effect of aromatherapy administered in patients with moderate and severe dementia on agitation and caregiver burden
- Tez No: 437417
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Randomize kontrollü bu araştırmanın amacı, masaj ve inhalasyon yolu ile uygulanan aromaterapinin, orta ve ileri evre demans hastalarının ajitasyon düzeyleri ve hastalara bakım veren bireylerin bakım yükü üzerine olan etkisini incelemektir. Araştırma, Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Geriatri Polikliniği ve Servisi ile Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Geriatri ve Nöroloji Polikliniği'nde 65 yaş üstü demans hastaları ile Haziran 2014-Ekim 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma örneklemini, randomizasyonla atanan 14 müdahale ve 14 kontrol grubu olmak üzere toplam 28 demans hastası ve bakım verenleri oluşturmuştur. Çalışmada hastalar, demans evresi ve antipsikotik ilaç kullanma durumuna göre tabakalandırılmıştır. Müdahale grubundaki hastalara, araştırmacı tarafından, bir ay süresince haftada 3 gün limon çimeni esansiyel yağı ile aromaterapi el masajı ve hastanın bakım vereni tarafından haftanın her günü lavanta esansiyel yağı ile aromaterapi inhalasyonu uygulanmıştır. Kontrol grubuna, araştırma boyunca herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Ajitasyon düzeyi“Nöropsikiyatrik Envanter”(NPE) ve“Cohen-Mansfield Ajitasyon Envanteri”(CMAE) ile bakım veren yükü“Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği”(ZYBÖ) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this randomized controlled study was to examine the effect of aromatherapy administered in patients with moderate and severe dementia through massaging and inhalation on agitation and caregiver burden. Study was carried out with patients with dementia aged above 65 hospitalized in Ankara University Ibn-i Sina Hospital Geriatric Inpatient and Outpatient Clinics and in Hacettepe University Adult Hospital Geriatrics and Neurology Outpatient Clinics between June 2014 and October 2015. Sample of the study was composed of a total of 28 patients with dementia and caregivers, 14 from the intervention group and 14 from the control group, selected randomizedly. Patients in the study were stratified by dementia stage and antipsychotic medication use. Patients in intervention group were given aromatherapy hand massage with lemongrass essential oil three days of a week by researcher for a month and aromatherapy inhalation with lavender essential oil every day by the caregiver for a month. The control group was not intervened during the study. Level of agitation was evaluated using“Neuropsychiatric Inventory”(NPI) and“Cohen-Mansfield Agitation Inventory”(CMAI) and caregiver burden was evaluated using“The Zarit Burden Interview”(ZBI).