Kronik boyun ağrılı hastalarda farklı egzersiz tedavilerinin boyun kaslarına etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of different exercise treatments on neck muscles in patients with chronic neck pain
  1. Tez No: 437416
  2. Yazar: NAİME ULUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, kronik boyun ağrılı hastalarda farklı egzersiz tedavilerinin boyun kaslarına etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya kronik boyun ağrısı olan 56 birey dahil edildi ve randomize olarak pilates grubu (n=20), yoga grubu (n=18) ve izometrik egzersiz grubu (n=18) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastaların demografik bilgileri ve özgeçmişleri kaydedildi. Boyun kaslarındaki morfolojik değişiklikler (kalınlık, kesitsel alan) Ultrasonografi (USG), hastaların servikal bölge aktif eklem hareket açıklığı (EHA) Universal gonyometre ile ölçüldü. Hastaların ağrı şiddeti Mc-Gill Ağrı Skalası, özür düzeyi Boyun Özür Göstergesi (BÖG), yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NSP), emosyonel durum Beck Depresyon Skalası (BDS), hareket korkusu ise Tampa Kinezyofobi Skalası (TKS) ile değerlendirildi. Çalışmada her 3 gruba 15 seans yüzeyel sıcaklık, ultrason, TENS uygulamalarını içeren konvansiyonel fizyoterapi programı uygulamalarına ek olarak, 6 hafta süresince 1.gruba servikal bölgeye yönelik pilates egzersizleri, 2. gruba servikal bölgeye yönelik yoga egzersizleri ve 3. gruba servikal bölgeye yönelik konvansiyonel boyun izometrik egzersizleri uygulandı. Değerlendirmeler tedavi programı öncesinde ve 6 hafta sonrasında tekrarlandı. Tedavi sonrasında, pilates grubunda semisipinalis kapitis kas kalınlığında anlamlı artış bulundu (p=0.022).
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of different exercise treatments on neck muscles in patients with chronic neck pain. 56 patients with chronic neck pain included in this study and they randomly divided into three groups as Pilates group (n=20), yoga group (n=18) and isometric group (n=18). Patients' demographics and background informations were recorded. Morphological changes in neck muscles (thickness and cross-sectional area) evaluated by Ultrasonography (USG) and cervical active range of motion (ROM) measured by universal goniometer. Patients' severity of pain evaluated using Mc-Gill Pain Scale, disability using Neck Disability Index (NDI), quality of life using Nottingham Health Profile (NHP), emotional status using Beck Depression Inventory (BDI) and fear of movement using Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK). In addition to conventional physiotherapy program consist of 15 sessions superficial heat, ultrasound, TENS interventions to each three group, Pilates exercises for cervical region applied to first goup, yoga exercises for cervical region applied to second group and conventional isometric exercises applied to third group for 6 weeks. Assessments were done before the treatment and repeated after six weeks. After the treatment, significantly increasement in the thickness of semispinalis capitiscus was found in Pilates group (p=0.022).