İran'da bir Üniversite hastanesinde yatarak tedavi alan hastaların beslenme durumları ve hastane malnütrisyonun değerlendirilmesi
The nutrition status and malnutrition assessment of the hospitalised patients in a University- Hospital in İran
- Tez No: 437419
- Danışmanlar: DOÇ. ZEHRA BÜYÜKTUNCER DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Simzari K. İran'da bir üniversite hastanesinde yatarak tedavi alan hastaların beslenme durumları ve hastane malnütrisyonun değerlendirmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Programı Doktora Tezi, Ankara, 2016. Hastanede yatan hastalarda malnütrisyon yaygın rastlanan önemli bir sorundur. Malnütrisyon prognozu olumsuz etkilemektedir. Hastaların çoğu hastanede yatışlarına rağmen ağırlık kaybetmektedirler. Bu araştırmada hastaların, hastaneye yattıkları süreçteki hastane malnütrisyonun nedenlerinin saptanması amaçlanmıştır. Üç aşamada araştırma verileri toplanan bu çalışmada, 120 hastanın hastaneye yatış yaptıktan sonra ilk 36 saat içinde beslenme öyküsü hasta beyanlarından öğrenilmiştir. Antropometrik ölçümleri alınmıştır. Hastaların Nütrisyonel Risk Taraması (NRS-2002) uygulanmıştır. Hasta dosyalarından var olan tanılar ve serum albümin düzeyleri kayıt edilmiştir. İkinci aşamada, hastaların hastanede kaldıkları süreçte besin tüketimleri her gün tabak artıkları tartılarak izlenmiştir. Elde edilen sonuçlar her hasta için oluşturulan formlara kaydedilmiştir. Erdebil Tıp Üniversitesi hastanelerinde uygulanan Rejim 1, 2 ve 3 menülerinin enerji ve besin ögesi içerikleri hesaplanmıştır. Hastaların hastanedeki yemek servisi hizmetleri ile yemekler hakkındaki memnuniyet durumu ve bu durumu etkileyen etmenler saptanmıştır. Üçüncü aşamada ise birinci aşamada yapılan antropometrik ölçümler, NRS-2002 değerlendirmesi ve serum albümin düzeyi hastanın taburcu olacağı gün tekrarlanmıştır. NRS-2002 skoru ≥3 ve Beden Kütle İndeksi (BKİ)
Özet (Çeviri)
Simzari K. The nutrition status and malnutrition assessment of the hospitalised patients in a University- Hospital in Iran. The PHD Thesis on Nutrition and Dietetis Program of the Institute of Health Science of University of Hacetttepe- Ankara 2016. Malnutrition is important problem and seen frequently in hospitalize patients. The malnutrition effects the prognosis negatively in spite of the hospitalized of patient, they lost weight. In this study we purpose to determine the causes of malnutrition in patients in the time peroid their hospitalization. In this study, collected survey data in three stages after hospitalization of 120 patients, the history of nutrition has learned from declaration of patients within the first 36 hours. Anthropometric measure were taken. Nutritional Risk Screening of patients (NRS2002) was taken. The diagnosis in the patients folders and the level of serum albumin have been recorded. In the second stage. In the food consumption in the process of staying hospital has been monitored by weighing left over every day. The obtained results have been recorded in the forms for each patients. The energy and nutrient content of the Menue for (applied) diet 1, 2 and 3 have been calculated in the hospitals of the university of Ardabil (Ardabil Medical University). The satisfaction of patients for getting good services and food and factors affecting this situation is determined. In the third stage, anthropometric measurements, NRS-2002 assessment and serum albumin level made in the first stage, was repeated again on the day patient'discharging day. The score of NRS-2002 ≥3, Body Mass Index (BMI)