Inhibition of plk 1 in anaplastic thyroid cancer
Anaplastik tiroid kanserinde plk 1 inhibisyonu
- Tez No: 437421
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LALE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Anaplastik tiroid kanseri en agresif kanserlerden biridir. Etkin bir tedavi olmaması, yeni hedeflerin araştırılmasına yol açmaktadır. Plk1 inhibisyonunun anaplastik tiroid kanserinde in vitro ve in vivo etkinliği gösterilmiştir. Ancak Plk1 inhibisyonunun, PI3 kinaz aktivitesi olan hücrelerde direnç potansiyeli olan hücreler ortaya çıkardığı görülmüştür. Bu çalışmada BKM120 (Pİ3 kinaz inhibitörü) ve BI6727 (Plk1 inhibitörü) kombinasyonunun etkinliği araştırıldı. Anaplastik tiroid kanseri hücreleri, sıralı ve birlikte olarak BKM120 ve BI6727 ile tedavi edildi ve birlikte olan kombinasyonda güçlü sinerji görüldü. Kombinasyon tedavisinden 6 saat sonra hücre siklusunda G2/M duraklaması, 48 saat sonra da apoptoz gözlendi. Bu sonuç, kombinasyon tedavisinin hücrelerde ilk etkisinin hücre siklusuna, daha sonra da apoptoz üzerine olduğunu göstermektedir. Myc onkogeninin PI3 kinaz aktivitesi olan kanserlerde etkisi bilindiği için, anaplastik tiroid kanserinde de rolü araştırıldı. Metastataz geliştiren [PTEN,p53]thyr/thyr tümörlerde myc amplifikasyonu gözlendi. Myc geninin susturulmasının, hücrelerin büyümesini, büyüme faktörlerinden bağımsız bir şekilde yavaşlattığı saptandı. Myc geni susturulmuş hücrelerin enjeksiyonu ile yapılan in vivo deneylerde, myc ekspresyonu düşük olan hücrelerin daha yavaş büyüdüğü gösterildi. Ayrıca myc ekspresyonunun Plk1 ve PI3 kinaz inhibitörlerine dirence yol açtığı gösterildi. Sonuç olarak, Plk1 ve PI3 kinaz inhibitörlerinin kombinasyonunun PI3 kinaz aktivitesi yüksek olan anaplastik tiroid kanserinde etkin olduğu gösterildi. Myc amplifikasyonunun da hücrelerde büyüme faktörlerinden bağımsız büyümeye ve de ilaç direncine yol açtığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Anaplastic thyroid cancer is a very aggressive cancer. A Plk1 inhibitor was shown to be effective in anaplastic thyroid cancer in vitro and in vivo. However, Plk1 inhibition generated potentially resistant cells in PI3 kinase active cells. In this study, the effect of combination of BKM120 (PI3 kinase inhibitor) and BI6727 (Plk1 inhibitor) was investigated. Anaplastic thyroid cancer cells were treated sequentially and simultaneously with these two drugs and strong synergy was seen with simultaneous combination. Combination treatment resulted in G2/M arrest in cell cycle at 6 hours of treatment, and induced apoptosis by 48 hours. So combination first induces cell cycle arrest then apoptosis as mechanism of action in anaplastic thyroid cancer. Since myc is also known to be active in various PI3 kinase active cancers, its role in anaplastic cancer was also investigated. Myc amplification was observed in metastatic anaplastic thyroid cancer derived from [PTEN,p53]thyr/thyr tumors. Knocdown of myc slowed the growth of the cell lines independent from the growth factors. In vivo studies with injection of cell lines with myc knockdown to the mice showed slower tumor growth with lower myc expression. Myc was also shown to contribute resistance to Plk1 and PI3 kinase inhibitors. As a result, combination of Plk1 and PI3 kinase inhibitors is effective in PI3 kinase active anaplastic thyroid cancer cells. Myc amplification makes the cells dependent on myc for their growth, and also contributes to drug resistance.