Farklı klasmanlardaki futbol hakemlerinin karar verme stilleri ve özgüven düzeylerinin incelenmesi
Investigation of decision making styles and self confidence levels of football referees i̇n different classifications
- Tez No: 437462
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
1. ÖZET Çalışmamızda, farklı klasmanlardaki futbol hakemlerinin karar verme stilleri ile öz güven düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; 2015-2016 sezonunda Türkiye'de farklı klasmanlarda bulunan futbol hakemleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise; Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde farklı klasmanlarda görev alan 178 futbol hakemi oluşturmaktadır. Demografik bilgiler; 10 soruluk“Kişisel Bilgi Formu”ile, Karar Verme Stilleri; Mann ve Ark. (1998), tarafından geliştirilen“Melbourne Karar Verme Ölçeği”ile, Özgüven Düzeyleri ise; Akın (2007) tarafından geliştirilen“Özgüven Ölçeği ”kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The analyzing of decision-making style of football referees in the different divisions and their confidence level in terms of some variables are aimed in the study. Football referees of different divisions in the 2015-2016 season in Turkey generate the study population. 178 football referees who assigned in the different divisions in Eastern Anatolia Region generate the study population. Demographic information;“Personal Data Form ”in 10 questions, Decision-making styles is determined by using“Melbourne Decision-Making Scale”developed by Mann and Ark. (1998), Confidence level is determined by using“Self-Confidence Scale”developed by Akın (2007).