Farklı klasmanlardaki futbol hakemlerinde şiddet eğilimi, psikolojik dayanıklılık ve karar verme düzeyi: Türkiye açısından bir inceleme
Tendency to violence for referees from different divisions, psychological durability and levels of decision making: A study in Turkey
  1. Tez No: 518182
  2. Yazar: SABİT SELVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Türkiye'deki çeşitli illerde görev yapan farklı klasmandaki futbol hakemlerinin şiddet eğilimleri, psikolojik dayanıklılık ve karar verme düzeylerini belirlemektir. Belirlenen bu özelliklerin de; yaş, cinsiyet, medeni hali, anne-baba eğitim durumu, ekonomik düzey, son 10 yıldır yaşadığı yer gibi sosyo-demografik özellikleri ile hakemlik mesleğine ilişkin özellikler olarak; hakemlik yılı, klasmanı, hakemlik yaptığı bölge gibi özellikler ile şiddete maruziyet durumu, şiddet görülen ortam ve aktif spor yapma durumlarına göre incelemektir. Yöntem: Bu araştırma, Türkiye'deki farklı klasmanlardaki futbol hakemleri evrenini temsilen küme örnekleme yöntemi kullanılarak 7 coğrafi bölgeden hakemlerin yoğun olduğu illerden 1115 hakem ile yapılmıştır. Hakemlere Türkiye için uyarlamasını Göka, Bayat ve Türkçapar (1995)'ın yaptığı Şiddet Eğilimi Ölçeği, Taşdelen (2002)'in yaptığı Karar Verme Stilleri Ölçeği ve Karaırmak (2010)'ın yaptığı Connor-Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçekleri uygulanmıştır. Veri analizleri için SPSS 18.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmamızda elde edilen bulgulara göre kadın ve erkek hakemlerin psikolojik dayanıklılık puanları analiz edildiğinde kadınlar lehine anlamlı farklılık olduğu.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to determine the tendency to violence, psychological durability, and levels of decision making of referees that serve in different divisions in different cities of Turkey. Once the parameters mentioned above are determined, they will be studied in terms of socio-demographic aspects like age, gender, marital status, educational background of parents, income level, and the place the last ten years he/she has lived. Moreover, the parameters will be studied in terms of refereeing aspects such as refeereeing duration, division, the location of refereeing. Also the parameters will be studied in terms of exposure to violence, the environment violence exposed and active sport conditions. Method: This study was carried on using cluster sampling method over 1115 referees that are from the cities where there are many referees, from all geographical regions of Turkey, and from different football divisions. Violence Tendency Scale by Goka, Bayat, and Turkcapar (1995), Decisions Making Styles Scale by Tasdelen (2002), and Connor-Davidson Psychological Durability Scales by Karaırmak (2010) were practised to study the referees. For data assessment SPSS 18.0 statistics program was used.