Metabolik sendrom oluşturulmuş ratlarda tribulus terrestris'in adiposit yağ asidi bağlayıcı protein (AFABP) ve okside ldl düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effects of tribulus terrestris on the level of adipocyte fatty acid binding protein and oxidized ldl in the rats with induced metabolic syndrome
- Tez No: 437466
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsülin direnciyle başlayan metabolik sendrom (MetS); abdominal obezite, diabetes mellitus, dislipidemi, hipertansiyon (HT) ve koroner arter hastalığı (KAH) gibi sistemik bozuklukların birbirine eklendiği bir sendrom olarak tanımlanmıştır. Metabolik sendrom; insülin direnci sendromu, polimetabolik sendrom, sendrom X, ölümcül dörtlü ve uygarlık sendromu gibi farklı terimlerle de adlandırılmaktadır. Abdominal obezitedeki sitokin üretimi MetS'un patogenezinde ki önemli rol oynayacağı ileri sürülmüştür. MetS'un prevalansındaki artışlar sebebiyle bilim insanları bu konuda daha fazla araştırma yapmaya gereksinim duymuşlar. Bu çalışmalarda fruktoz metabolizmasının obezite, insülin direnci, inflamasyon, HT ve karaciğer yağlanması üzerine etkisinin olduğunu ve bu nedenle MetS geliştirme riskini de arttırdığını düşünüldüğü için önemli bileşenlerin geliştiği deneysel modellere gereksinim duyulmuştur. Biz bu çalışmada; fruktoz diyeti ile metabolik sendrom oluşturulmuş sıçanlarda, Tribulus terrestris ekstraktı'nın metabolik sendromun ve prelevansınının artışa yol açan mekanizmalara olan etkilerini araştırıp, AFABP ve Ox-LDL düzeylerinin elde edilecek veriler ile literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Çalışmada, 240-260 gram ağırlığında Sprague-Dawley cinsi 21 rat kullanıldı. Ratlar her bir grupta 7 rat olmak üzere üç gruba ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu 10 hafta boyunca standart beslenme uygulandı. Grup 2: Fruktoz ile MetS oluşturulan grup 10 hafta boyunca standart beslenme ve %10 oranında fruktoz uygulandı. Grup 3: MetS oluştuktan sonra 8 hafta boyunca Tribulus terrestris bitki ekstratı verilen grup. Çalışma tamamlandıktan sonra ratlar dekapite edilerek alınan kan örneklerinden numunlerde; serum glukoz, Total kolestrol, HDL, LDL, IL-6, TNF-α, Ox-LDL düzeyleri ve ratlardan alınan karaciğer ve yağ dokusu örneklerinden AFABP ekspresyonu ve Tribulus terrestris bitkisinin bu parametreler üzerine etkileri incelendi. MetS grubunda serum insülin, glukoz, HOMA-IR, trigliserid, total kolesterol, LDL-K, TNF-α, IL-6 ve Ox-LDL düzeyleri ölçüldüğünde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek iken; HDL-K düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı şekilde azaldığı tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The metabolic syndrome (MetS), occurs with co-development of insulin resistance, abdominal obesity, diabetes mellitus, dyslipidemia, hypertension and coronary artery disease is added to each other is defined as a syndrome of systemic disorders. MetS is also called insulin resistance syndrome, polymetabolic syndrome, syndrome X, deadly quartet, and civilization syndrome. It has been proposed that cytokine production in abdominal adipose tissue can play a prominent role in the pathogenicity of MetS. Science people, owing to the increase in prevalence of MetS, they need to do more research on this topic. In this study of fructose metabolism in obesity, insulin resistance, inflammation, hypertension and fatty liver effects, and therefore increases the risk of developing considering that of the important components for the Mets developed experimental models were needed. In this study, we had the purpose to contribute to the literatüre with the data to be obtained from investigating the mechanisma of the reason of increase of the development and the prevalence of the tribulus terrestrist extract metabolic syndrom, AFABP and Ox-LDL, having a metabolic syndrom formed in rats with a fructose diet. In the study, 21 Sprague-Dawley rats about weight of 240-260 g have been used. The rats were seperated to 3 groups, each of which has 7 rats. Group1; control group (10 weeks), Group2; MetS with fructose (10 weeks), Group3; given Tribulus terrestris after MetS progress (10+8 week) in created. Rats were decapited after the study. Blood samples were taken, the glucose, total cholesterol, HDL, LDL, IL-6, TNF-α and Ox-LDL levels, Liver and adipose tissue samples taken from the rats were measured in the serum, and the effects of Tribulus terrestris on these parameters were examined. Serum insülin, glucose, HOMA-IR, triglyceride, total cholesterol, LDL-C, TNF-, IL-6 and Ox-LDL levels measuring were compared to the control group found statistically significantly higher and the HDL-C levels was compared to compared to the control group found statistically significantly lower in the metabolic syndrome groups ( p0,05).