Elazığspor'a bağlı taraftarlar dernek üyelerinin saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Analyzing of the level of aggression fans association members of Elaziğspor
- Tez No: 437467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATALAY GACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Özet; Sporun doğasında var olan yarışmacılık ya da rekabetçiliğin genellikle saldırgan davranışların ortaya çıkmasının nedenleri arasında olduğu bilinmektedir. Bu tutuma sahip olanlar birey olabileceği gibi gurup da olabilir. Araştırmamızın amacı: Elazığ spor taraftar dernek üyelerinin saldırganlık eğilimlerini tespit edip, sahip oldukları psikolojik durumlarıyla hangi şartlar altında ne tür bir saldırganlık eğilimi gösterdiğini belirlemektir. Elazığ ilindeki taraftar derneklerinden oluşan, (gençlik 23 derneğinin üyesi 147 kişi, abluka derneğinin üyesi 116 kişi, taraftar 23 derneğinin üyesi 174 kişi) toplam 437 taraftar grupları arasından çalışmamıza gönüllülük katılım yöntemiyle seçilen en az (% 70) 306 kişiye anket uygulaması yapılarak, saldırganlık düzeyleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, 8 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu ve İpek İlter Kiper tarafından 1984 Bu araştırmada İpek İlter (kiper) tarafından geliştirilen saldırganlık ölçeği kullanılmıştır. 30 maddeden oluşan üç alt testi içermektedir. Bunlar: yıkıcı saldırganlık, Atılganlık ve edilgen saldırganlıktır. Envanterde her bir alt test 10 soru ile belirlenmiştir. Yıkıcı saldırganlıkla ilgili maddeler;1, 2, 3, 13, 14, 15, 22, 23, 24, 29, Atılganlıkla ilgili maddeler; 4, 5, 6, 10, 11, 12, 19, 20, 21, 28, Edilgen saldırganlıkla ilgili 38 maddeler ise; 7, 8, 9,16, 17, 18, 25, 26, 27, 30 dur. Envanterde kullanılan materyal soru formu ve yanıt kadar. Sorular“bana hiç uymuyor”ve“bana çok uyuyor”uçlar arasında yanıtlamayı içren 7'li Likert tipidir. Kuramsal olarak her bir alt testte, her soruya bana çok uyuyor şeklinde yanıt veren denek +30, bana hiç uymuyor şeklinde yanıt veren denek ise - 30 puan almaktadır. Ancak istatistiksel olarak eksi puanlar kullanılmayacağından dolayı ve sıfır sayısının da istatistiksel analizde sorun yaratacak düşüncesiyle her toplam puana 31 sayı ilave edilmiştir. Bu sayede her bir alt testten alınan puan 1, en yüksek puan 61 olmaktadır. Envanterin kendisinde olmamakla birlikte, her üç alt ölçeğin toplam puanlarından yola çıkılarak her denek için genel bir saldırganlık puan da elde edilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra; taraftarların bazı değişkenlere göre“Saldırganlık Düzeyleri”ikili gruplarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi (independent samples t-testi) , gruplar arasındaki farklılıklarda ve çoklu karşılaştırmalarda“Anova”testi ile belirlenerek yorumlanmıştır. Tek yönlü varyans analizinde ortaya çıkan anlamlı farklılığın hangi gruplar lehine olduğunu anlamak için Tukey Testi uygulanmıştır. Yorumlar tablolar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT;It's known that competition inherent to the sport is one of the reasons the appearance of aggressive behaviour. Individual or group of people may have this attitude. Aim of the study: determine the aggression tendency of Fans Association Members of Elazığspor and specify the level of aggression tendency which they tend to with their psychological state under which conditions. The level of aggression of minimum (%70) 306 people of total 437 fan groups (147 members of Gençlik 23 Association, 116 members of Abluka Association, 174 members of Taraftar 23 Association) who are selected by voluntary participation method in the fans groups in Elazığ are analyzed by making survey method. The personal information form ( 8 questions) and aggression scale developed by İpek İlter Kiper in 1984 are used in this study. Three subtests which are consisting of 30 articles are included. These are destructive aggression, imperishableness and passive aggression. Any subtests include 10 questions. Articles related to destructive aggression: 1,2,3,13,14,15,22,23,24,29, articles related to Imperishableness: 4,5,6,10,11,12,19,20,21,28. Articles related to passive aggression: 7,8,9,16,17,18,25,26,27 and 30. The questions containing misleading such as“It does not fit me at all”and“It's fit to me at all”are 7s likert type. In any subtests, people who give response“It's fit to me at all”to any questions gain +30 point, people who give response“It does not fit me at all”gain -30 point. However, due to the fact that negative points cannot be used statistically and the number zero makes difficulties in the analyzing, 31 point adds all total points. Thus, point gained of any subtests is 1, maximum 61. Based on the total points of 3 subtests, overall aggression points for any people are also obtained. After conveying data to computer environment it's commented that the aggression level of fans according to some variables is determined by using independent samples t-test in the comparison of the two groups, Anova test is used for difference between groups and in multiple comparisons. Tukey test is applied to understand the significant difference in one-way variance analyze. Comments are supported by tables.