Süt ineklerine kuru dönem boyunca organik krom ilavesi yapılmasının erken laktasyon süt verimi ile ana ve buzağı bağışıklığı üzerine etkileri
Effects of supplemented organic chromium throughout dry period on early lactation milk yield of cows and also immunity of calves and their dams
  1. Tez No: 437486
  2. Yazar: EYÜP EREN GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAYRAM, YRD. DOÇ. DR. CANGİR UYARLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma, süt ineklerinin rasyonlarına kuru dönem boyunca organik krom ilavesi yapılmasının erken laktasyon süt verimi ile ana ve buzağı bağışıklığı üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, geçiş döneminde olan Holştayn ırkı 45 baş süt ineği beklenen buzağılama tarihlerinden önceki 60. günde, Kontrol (K) (Hiçbir uygulama yapılmamıştır.); Pozitif Kontrol (PK) (Çalışma başı ve doğuma bir ay kala birer doz Levamizol uygulanmıştır.) ve Uygulama (U) (TMR'ye hayvan başı 5 g/gün organik krom uygulanmıştır.) şeklinde üç eşit gruba ayrılmıştır. Bu hayvanların buzağıları da ait oldukları gruplarda değerlendirilmiştir. Çalışmada hematoloji (hemoglobin, hematokrit yüzdesi, MCV, MCH, MCHC, trombosit miktarı, MPV, total alyuvar sayısı), immunoloji (total lökosit sayısı, lenfosit sayısı, nötrofil sayısı, monosit sayısı, total Ig G), biyokimya (ALT, AST, ALP, GGT, NEFA, BHBA, Glikoz) ve verim parametreleri (305 günlük toplam ve ortalama süt verimleri, bir laktasyon boyu toplam ve ortalama süt verimleri, sağımda geçen gün sayısı, ortalama süt verimi, pik süt verimi, ortalama kolostrum total Ig G miktarı) değerlendirilmiştir. Anaç hayvanlardan doğum öncesi 60., 45., 30., 15. ve 7. günlerde; doğum gününde ve doğum sonrası ilk iki günde kan örnekleri alınmıştır. Ayrıca buzağılardan da doğum günü ve sonraki iki günde aynı şekilde kan örneği alınmıştır. Kolostrum Ig G miktarının belirlenmesi için kolostrum örnekleri de toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effects of supplemental dietary organic chromium throughout dry period on milk production of dairy cows, as well as immunity of cows and their calves. Forty-five Holstein transition cows at 60 day before the expected calving dates were randomly assigned to treatments: control, positive control (One dose Levamisole for each period at the beginning of study and one month before calving), and treatment (TMR supplementation, 5 g/day/animal organic chromium). Their calves were assigned to same groups at calving. Haematological (hemoglobin, percentage of haematocrit, MCV, MCH, MCHC, platelet, MPV, total erythrocyte count), immunological (number of total leucocyte, lymphocyte, neutrophil, and total Ig G), biochemical (ALT, AST, ALP, GGT, NEFA, BHBA and glucose) and productional (total and mean milk production for 305 days, total and mean milk production throughout one lactation, days in milk, daily mean milk production, peak milk production, colostrum total Ig G) parameters were evaluated. Blood samples were obtained from cows at prepartum 60th, 45th, 30th, 15th and 7th days, calving day and following 2 days. Likewise, blood sampling was executed from their calves at birthday and following 2 days. Also, colostrum sampling was performed for colostrum Ig G analyses.