Örgütsel stresin örgütsel yabancılaşma üzerine etkisi Kocaeli'nde özel bir hastanede, hastane çalışanları üzerine yapılan bir araştırma
The affects of organizational stress on organizational estrangement, A research on health workers in A private hospital in kocaeli
  1. Tez No: 437487
  2. Yazar: AYŞE SIDDIKA ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hastaneler stres katsayısının çok yüksek olduğu, matriks organizasyonlardır. Stres yaratacak unsurların önceden öngörülerek ortadan kaldırılması, olumlu stresin aşılanması, örgütteki yabancılaşma düzeyini azaltacaktır. Örgütsel strese bağlı örgütsel yabancılaşmanın engellenmesi iş ortamında hoşnutluğu artıracaktır. Bu amaçla örgütsel stres ve örgütsel yabancılaşma ilişkisi incelenmiştir. Böylece toplum sağlığına direkt etkide bulunan sağlık çalışanlarının kişisel gelişimine ve toplumsal sağlığın korunup gelişmesine katkıda bulunulacaktır. Çalışma Kocaeli' de özel bir hastane çalışanlarından oluşan 200 kişilik örneklem grubu üzerinde anket çalışması olarak yapıldı. Hastane çalışanlarına 28 sorudan oluşan örgütsel stres anketi, 21 sorudan oluşan örgütsel yabancılaşma anketi ve 13 sorudan oluşan kişisel bilgi formu doldurmaları istendi. Çalışanların görüşlerine göre örgütsel stres ile örgütsel yabancılaşma arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Basit Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Örgütsel stres ile örgütsel yabancılaşma arasındaki neden-sonuç ilişkisinin açıklanmasına yönelik Çoklu Doğrusal Regresyon Modeli oluşturulmuştur. Bununla birlikte araştırmada örgütsel stres ve örgütsel yabancılaşma ölçeklerin güvenirliliğini test etmek amacıyla Cronbach's Alpha katsayıları hesaplanmıştır. Bu araştırmada çalışanların yüzde 74'ü bayan, yüzde 55'i bekar, yüzde 38,5'i sağlık meslek lisesi mezunu, yüzde 26,5'i hemşiredir. Bulgulara göre en yüksek stres kaynağı“maddi olanaklarla ilgili stres kaynakları”dır ve aritmetik ortalaması 2,49'dur. Örgütsel yabancılaşmaya ilişkin en fazla olumsuz görüş bildirilen“güçsüzleşme”boyutudur ve aritmetik ortalaması 3,38'dir.
Özet (Çeviri)
Hospitals are a matrix organizations in which stress coefficient is very high. The elimination of factors that cause stress in advance and the infusion of positive stress, will reduce the alienation levels in the organization. The prevention of organizational alienation linked to organizational stress will increase the satisfaction in business environment. For this purpose, the relationship between organizational stress and organizational alienation is examined. Thus, the personal development of health workers who influence public health and the protection of public health are contributed. The study was implemented as a survey with a group of 200 health workers in a private hospital in Kocaeli. Hospital workers were asked to fill out an organizational stress survey consisting of 28 questions, organizational alienation survey consisting of 21 questions and a personal information form consisting of 13 questions. Simple Correlation Analysis was performed to determine the relationship between organizational alienation and organizational stress according to the opinions of workers. Multiple linear regression model was created for the explanation of the cause-effect relationship between organizational alienation and organizational stress. At the same time, Cronbach 's Alpha coefficients were calculated to test the reliability of the organizational stress and organizational alienation scale. In this study, 74 percent of workers are women, 55 percent are single, 38.5 percent are health vocational high school graduates, 26.5 percent are nurses. According to the findings; the highest rate in the sources of stress, belongs to“financial difficulties”with an avarage of 2,49. Most negative opinions reported about organizational alienation is“weakness”with an avarage of 3,38.