Sıçan karın duvarına uygulanan polipropilen yamada, katlanma, büzüşme ve enfeksiyon ilişkisi
Relation of folding, shrinkage and infection in polypropylene mesh implemented on rat abdominal wall
- Tez No: 437536
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA YORGANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yama kullanılan karın duvarı fıtığı onarımlarında enfeksiyon oranları % 1 - 8 arasında bildirilmektedir. Bu oranlar temiz ameliyatlar sonrası görülen cerrahi alan enfeksiyon oranlarından yüksektir. Bu nedenle yama ilişkili enfeksiyon, genel cerrahinin önemli araştırma konuları arasında yer almaya devam etmektedir. Yama büzüşmesi ise fıtık cerrahisinde sık görülen bir durum olup enfeksiyon gelişimi ile olan ilişkisi belirsizdir. Bu deneysel araştırmanın amacı, polipropilen yamalarda, uygulama sırasında katlanmanın ve yama yüzey alanının Staphylococcus aureus kaynaklı yama enfeksiyonu gelişimi, bakteri yükü ve yama büzüşmesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Araştırmada her grupta Sprague-Dawley cinsi 10 adet sıçanın bulunduğu 4 grup oluşturuldu. Kontrol gruplarında (Grup 1 ve 2), sıçan karın duvarına sırasıyla 20 x 20 mm ve katlanarak 40 x 20 mm boyutlu polipropilen yama kondu ve karın duvarı kapatıldı. Grup 3 ve 4'te sırasıyla 20 x 20 mm ve katlanarak 40 x 20 mm polipropilen yama kondu ve 0,5 cc 1x109cfu/ml Staphlococcus aureus yama üzerine dökülerek enfeksiyon modeli oluşturuldu. Sıçanlar 16 gün boyunca izlendikten sonra sakrifiye edildi. Yamaların sıçan karın duvarında in vivo fotoğrafları alınarak yüzey alanları ölçüdü. Yamalar çıkarıldıktan sonra kantitatif mikrobiyolojik değerlendirme için kültür ekimi yapıldı. Deney öncesi yama yüzey alanları 400 mm2 iken, 16. Günde yama alanı Grup 3 ve 4'de sırası ile 378,84 ± 14,27 ve 380,83 ± 5,1 mm2 olarak ölçüldü. Grup 3'de % 5,29, Grup 4'de % 4,74 oranında büzüşme tespit edildi. Bu farklar istatistiksel olarak anlamlı idi. Yamaların kültür sonuçlarında, Grup 1 ve 2'de üreme olmaz iken, Grup 3 ve 4'de sırası ile 4300,3 ± 7557 ve 61660,000 ± 49553,387 cfu/mm2 bakteri yoğunluğu tespit edildi. Ayrıca artan yama yüzey alanı ve bakteri kolonizasyonu arasındaki pozitif yönlü nedensellik ilişkisi % 74 oranında anlamlı olarak tespit edildi. Çalışmamızda polipropilen yama enfeksiyonu ve büzüşme arasında, yama yüzey alanı ve bakteri kolonizasyonu arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle fıtık ameliyatlarında - cerrahi tedavi etkinliğini azaltmayacak şekilde - mümkün olan en küçük boyutlu yama kullanılmalı, yamanın katlanmasından kaçınılmalıdır. Cerrahi alan enfeksiyonu geliştiğinde ise yamanın büzüşerek küçüleceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Infection rates after abdominal wall hernia repair with prostetic materials are reported to be 1-8 %. These numbers are higher than infection rates seen in clean surgery. Therefore, mesh related infections, remain an important research area in general surgery. Mesh shrinkage, on the other hand, is commonly encountered in hernia surgery and its relation with infection is unclear. The purpose of this experimental study is to investigate the effects of polypropylene mesh surface area and mesh folding on infection caused by Staphylococcus aureus, bacterial load, and mesh shrinkage. Throughout the study, 4 groups, each containing 10 Sprague-Dawley rats were formed. In the control groups, 20 x 20 mm unfolded (Group 1) and 40 x 20 mm folded (Group 2) polypropylene mesh was fixed on rat abdominal wall. In Group 3 and Group 4, 20 x 20 mm unfolded and 40 x 20 mm folded polypropylene mesh were used and infection model was generated by spilling 0.5 cc1x109cfu/ml Staphlococcus aureus over the mesh. Rats were observed for 16 days and then sacrificed. In vivo greft photos were taken and mesh surface area were calculated. Excised meshes were cultured for quantitative microbiological assessment. On day 16, mesh surface area were measured as 378,84 ± 14,27 380,83 ± 5,1 mm2 in Groups 3 and 4, respectively. Mesh shrinkage appeared to be 5.29 % and 4.74 % respectively. These differences were found to be statistically significant compared with control groups. While there were no culture positivity in control groups, bacterial density were found to be 4300,30 ± 7557 and 61600,00 ± 49553,387 cfu/mm2 in groups 3 and 4 respectively. Moreover statistically significant positive casual relationship (%74) was found between increased mesh surface area and bacteria colonization. In this study, positive relationships were found between polypropylene mesh infection and shrinkage, and mesh surface area and bacteria colonisation. Thus, small size of mesh - without reducing the safety of surgery - should be used in hernia surgery and folding should be avoided during the surgery. It should be also kept in mind that mesh shrinkage occurs in patients with surgical site infection.