3T prostat multiparametrik manyetik rezonans görüntülemede pırads V2 skorlarının histopatolojik korelasyonu
Histopathological correlation of pirads V2 scores at 3T multiparametric MR imaging
  1. Tez No: 437535
  2. Yazar: İSMAİL MİKDAT KABAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTURAY KARÇAALTINCABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
PIRADSv2 multiparametrik prostat MRG çekim tekniğini, yorumlanmasını ve raporlanmasını standardize etmek için ortaya konulmuştur. Bu çalışmada 3T prostat MRG çekilmiş 312 hasta PIRADSv2 kılavuzuna göre değerlendirilmiştir. Tüm hastalar iki radyolog tarafından bağımsız olarak skorlanmış ve daha sonra histopatolojik inceleme yapılmış 132 hasta skorları ile patoloji sonuçları arasındaki uyum araştırılmıştır. Çalışma dahilindeki hastaların yaş ortalaması 62,9 (47-82), PSA değeri ortalaması 12,5 (0,27-846)ng/ml, prostat hacimleri ortalaması 69,7 (8,4-279)ml'dir. Okuyucular arasındaki uyum Cohen's kappa analizi ile, PIRADSv2 skorları ile patoloji skorları (Gleason) arasındaki uyum Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Okuyucular arasındaki uyum 0,61 olarak bulunmuş olup iyi derecededir. PIRADSv2 skorları ile Gleason skorları arasında 0,636 (Okuyucu 1) ve 0,666 (Okuyucu 2) pozitif korelasyon olduğu bulunmuştur (p=0,01).
Özet (Çeviri)
PIRADSv2 was developed to standardize technique, interpretation and reporting of multiparametric prostate MRI. In our study, 312 patients who underwent 3T prostate MRI, were evaluated according to PIRADSv2 guideline. All patients were scored by two radiologists independently blinded to pathology results, and then the correlation between PIRADSv2 scores and pathology results of 132 patients who had biopsy were analyzed. The mean age, PSA level and prostate volume of all patients were 62,9 years (47-82), 12,5(0,27-846)ng/ml, 69,7(8.4-279)ml, respectively. Interobserver agreement level was analyzed with Cohen's kappa method, and the correlation between PIRADSv2 scores and pathology scores (Gleason) were analyzed with Spearman correlation method. Interobserver agreement was found to be 0.61 consistent with good level agreement. There was positive correlation between PIRADSv2 scores and Gleason scores, 0.636 (Reader 1) and 0.666 (Reader 2).