ICD implantasyonu yapılmış iskemik kardiyomiyopatili hastalarda kan galektin-3 düzeylerinin aritmik olay sıklığı ıle karşılaştırılması
Comparison of arrhythmic event frequency and galectin-3 level in ischemic cardiomyopathy patients with implantable cardioverter defibrillators
- Tez No: 437547
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: İskemik dilate kardiyomiyopatili hastalarda ventriküler aritmilerin skar dokusundan kaynaklandığı bilinmektedir. Kardiyak MRI skar dokusunu göstermekte altın standarttır. Ancak tarama testi olarak kullanmak için uygun değildir, ayrıca ICD implantasyonu yapılmış hastalara çekilememektedir. Çalışmamızda ICD implantasyonu yapılmış, iskemik dilate kardiyomiyopatili hastalarda skar dokusundan salgılandığı bilinen galektin-3 düzeylerini ventriküler aritmi sıklığı Hastalar ve yöntemler: Çalışmaya 32 iskemik dilate kardiyomiyopatili, daha önce VVI ICD implantasyonu uygulanmış hasta ve 19 sağlıklı gönüllü alındı. Hastalar ICD kayıtları incelenerek aritmi sıklıklarına göre tedavi gerektiren aritmisi olmayan, aritmi fırtınası dışında tedavi gerektiren aritmisi olan ve aritmi fırtınası olanlar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Alınan kan örneklerinden hasta ve sağlıklı grubun serumda galektin düzeyleri ölçüldü. Hasta ve sağlıklıların galektin düzeyleri ve hasta grubun aritmi sıklığı ile galektin düzeyleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: In patients with ischemic dilated cardiomyopathy, ventricular arrhythmias are known to be caused by scar tissue. MRI is the gold standard imaging technique for showing the scar tissue. But it is not suitable to use as a screening test. MRI also can not be used in patients undergone ICD implantation. In our study we aim to compare the level of Galectin-3 which is known to be secreted by scar tissue with ventricular arrhythmia frequency in patients with ischemic dilate cardiomyopathy who underwent ICD implantation. Material and Methods: 19 healthy controls and 32 patients with ischemic dilated cardiomyopathy previously underwent VVI-ICD implantation were enrolled to the study. Patients were divided into 3 groups by examining ICD records. First group inclueded patients who have arrhythmia that does not require treatment. Second group was combined from patients with arrhythmias requiring treatment except arrhythmia storm. The last group was those have arrhythmia storm. Gal-3 levels were measured from blood samples of healthy people and patients. We compared the levels of Gal-3 in patients and healthy people and also the levels of galectin and ventricular arrhythmia frequency in between patients. Results: The average level of Gal-3 was significantly higher in patients group than the control group (15.9 ± 16.74ng/mL versus 6.04 ± 3.88 ng/mL, p 7ng/ml showed ventricular arrhythmia which needs treatment with %84 sensitivity and %75 specivity. Conclusion: In our study we found that the incidence of ventricular arrhythmia were associated with galectin levels. Gal-3 measurement can be used in patients with dilated CMP in addition to other parameters in decision of ICD implantation. In patients who have undergone ICD implantation may also be useful in predicting the risk of arrhythmia. To use daily practice of galectin measurement, more participated randomized controlled trials are needed.