Gebelerde intratekal morfinin hiperbarik ve izobarik bupivakain ile yapılan spinal anestezi üzerine etkisi
Comparison of intrathecal plain and hyperbaric bupivacaine with morphine for postoperative analgesia following cesarean section
  1. Tez No: 437548
  2. Yazar: EZGİ CEMALLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER ORHAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ: İntratekal morfin uzun analjezi süresi ve ek analjezik gereksinimini azaltması açısından avantaj sağlamaktadır. 10 mg mL-1'lik morfinin uygun intratekal doz için sulandırıldığında birlikte verildiği intratekal lokal anesteziğin dansitesini ve yayılımını etkilemesi beklenir. Bu çalışmada primer amaç olarak sezaryen ameliyatlarında plain (izobarik) veya hiperbarik bupivakain ile beraber kullanılan intratekal morfinin postoperatif 24 saatlik analjezik tramadol tüketimine etkisinin yanı sıra anestezi üzerine etkisi kıyaslanmıştır. YÖNTEM: Etik kurulun izni ve hastaların onamları ile elektif sezaryen operasyonu geçirecek 40 gebe çalışmaya alındı. Spinal anestezi için %0.9 NaCl ile 0,75 mL'ye sulandırılmış intratekal morfin 150 µg, plain veya hiperbarik bupivakain 12,5 mg (2,5 mL) ile beraber uygulandı. T4 düzeyinde duyusal blok sağlanınca operasyon başlatıldı. Hastaların analjezi gereksinimi parasetamol (3g/gün), tenoksikam (20mg/gün) ve hasta kontrollü intravenöz analjezi (tramadol bolus 0.1 mg kg -1, kilitli kalma süresi 7 dak, 4 saat limit 1.5 mg kg -1) ile sağlandı. Postoperatif 24 saatlik tramadol tüketimi, sensoryal bloğun T4 seviyesine ulaşma süresi, erişilen maksimum duyusal ve motor blok seviyesi, hipotansif epizod sayısı, efedrin ve sıvı gereksinimi, duyusal bloğun iki segment gerileme ve motor bloğun ortadan kalkma süresi, ilk analjezik gereksinim zamanı, bulantı, kusma, titreme, kaşıntı varlığı ve postoperatif hasta memnuniyeti kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aims: In this observational study, we primarily aimed to compare the effects of intrathecal plain and hyperbaric bupivacaine with morphine on the postoperative analgesic consumption. Method: After approval of Ethics Committee and written consent, 40 parturients undergoing elective cesarean section were enrolled to study. They received intrathecal either plain (PB) or hyperbaric (HB) bupivacaine 12.5 mg (2.5 mL) with morphine 150 µg (0.75 mL) for spinal anesthesia. Postoperative rescue analgesia was provided with tramadol patient controlled analgesia (PCA). 24 h tramadol consumption, block characteristics, time to first analgesic requirement postoperatively, hemodynamic data, intraoperative need for analgesia, side effects (nausea, vomiting, shivering and pruritus), and patients' satisfaction were compared.