Kalpte anatomik varyasyonlar;1000 olgu eşliğinde retrospektif koroner bilgisayarlı tomografi anjiografi çalışması
  1. Tez No: 437554
  2. Yazar: ERHAN ÇELENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDUH DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
+Giriş ve Amaç: Çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) teknolojisinin hızla gelişmesi ile birlikte, kardiyak incelemeler bilgisayarlı tomografınin (BT) en yaygın uygulama alanlarından biri haline gelmiştir. Çalışmamızın amacı 1000 olgu eşliğinde kalbe ait anatomik yapıların varyasyonlarının ne sıklıkta olduğunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Aralık 2009 ile Aralık 2015 tarihleri arasında koroner BT anjiyografi çekilen 1000 hastanın görüntüleri incelendi. Çalışmaya dahil edilen 1000 hastanın %58,7'si erkek (n=587) ve %41,3'ü (n=413) kadındı. Hastaların yaş aralığı 1 yıl ile 84 yıl arasındaydı. Koroner BT anjiyografi yapılan toplam 1000 hastadan elde olunan görüntüler VİTREA 2 iş istasyonunda iki boşluk,dört boşluk ve kısa eksende kalbe ait anatomik varyasyonlar tek tek değerlendirildi. Bulgular: 1000 hastanın büyük kısmında birden fazla varyasyon aynı anda izlenmiştir. %12,7'sinde (n=127) krista terminaliste belirginleşme, %38,2'sinde (n=382) interatriyal lipomatöz hipertrofi , %2,7'sinde (n=27) östakian valf, %19,6'sında (n=196) subtebesian poş, %0,9'unda (n=9) sol atriyal appendiks dolma defekti, %6,9'unda (n=69) sol atriyal aksesuar appendiks, %37,2'sinde (n=372) sol atriyal divertikül, %9,9'unda (n=99) moderatör bant,%6,2'sinde (n=62) aksesuar pulmoner ven,%18,2'sinde (n=182) interatriyal septal flep,% 7,5'inde (n=75) interatriyal septal anevrizma, %2,2'sinde (n=22) patent foramen ovale, %4,9'unda (n=49) kapanmış VSD izlendi. Sonuç: Koroner BT anjiyografi kalbe ait anatomik varyasyonların saptanmasında yüksek uzaysal rezolüsyon, üç boyutlu ve multiplanar görüntüleme imkanı ile tanı, tedavi ve cerrahi planlaması açısından önemli bilgiler sağlamaktadır. İçerdiği iyonize radyasyon nedeniyle ekokardiyografi ve MRG'ye göre seçilmiş bazı olgularda daha az tercih edilmekle birlikte, doz azaltma yöntemleri ve uygun teknik parametreler sayesinde kalbe ait anatomik yapıların ve koroner arterlerin değerlendirilmesinde yaygınlaşan etkin bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Together with the rapid development of the multislice computed tomography(MSCT) technology, cardiac study has become one of the widest areas of use for computed tomography (CT). The objective of our study is to evaluate the frequency of occurrence of cardiac anatomic structure variations based on the analysis of 1000 cases. Materials and Method: Within the framework of our study we have analyzed the coronary CT angiography images of 1000 patients taken over the period from December 2009 to December 2015. From the 1000 patients included into the study 58,7% were male (n=587) and 41,3% (n=413) were female. The ages of the patients ranged from 1 to 84 years old. The images taken from the total of 1000 patients who underwent coronary CT angiography were evaluated one by one on a VİTREA 2 workstation for the anatomic variations in two, four cardiac cavities, short-axis view. Results: For the most of the 1000 patients more than one variation was observed at the same time. In 12,7% of cases (n=127) the crista terminalis was observed to have become more discernible, in 38,2% of cases(n=382) inter atrial lipomatous hypertrophy, in 2,7% of cases (n=27) Eustachian valve, in 19,6% of cases (n=196) sub-Thebesian pouch, in 0,9% of cases (n=9) left atrial appendage filling defects, in 6,9% of cases (n=69) left atrial accessory appendage, in 37,2% of cases (n=372) left atrial diverticulum,in 9,9% of cases (n=99) moderator band, in 6,2% of cases (n=62) accessory pulmonary vein, in 18,2% of cases (n=182) interatrial septal flap, in 7,5% of cases (n=75) interatrial septal aneurism, in 2,2% of cases (n=22) patent foramen ovale, in 4,9% of cases (n=49) closed VSD were observed. Conclusion:Coronary CT angiography provides crucial information allowing to diagnose, treat and plan surgical intervention through applying spatial resolution, 3D and multiplanar imaging to determine cardiac anatomic variations. Though it may be less preferred than some other methods, such as echocardiography and MRG, due to the presence of ionizing radiation, thanks to dosage decrease methodsand suitable technical parameters it is becoming more widely used for cardiac anatomic structure and coronary artery evaluation.