Çocukluk çağı papiller tiroid kanserinde BRAF V600E mutasyonu ile klinikopatolojik özellikler arasındaki ilişki ve nüks oranı üzerine etkisi
The impact of BRAF V600E mutation on clinicopathological features, response to treatment and outcome of papillary thyroid cancer in pediatric patients
  1. Tez No: 437553
  2. Yazar: ECEM MEMİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ŞENYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Pediatrik yaş grubu papiller tiroid kanserinde (PTK) BRAF V600E mutasyonu varlığının tümörün klinikopatolojik özellikleri, nüks oranı ve tedaviye yanıt üzerine etkisi olup olmadığının incelenmesidir. Hastalar ve metod: İstanbul Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı A servisinde Ocak 1990 ve Ocak 2015 arasında PTK tanısı ile tiroidektomi uygulanan 18 yaş altı 57 hastanın verileri retrospektif incelendi. Çalışmaya alınma kriterleri; minimum cerrahi girişimin total veya near total tiroidektomi ile birlikte proflaktik veya terapötik santral boyun diseksiyonu olması, ameliyat sonrası düzenli takip ve uygun tedavi uygulanmış olması, ameliyattan sonra en az 1 yıllık süre geçmiş olması ve BRAF analizi için yeterli patolojik örneğin bulunması olarak tanımlandı. Bu kriterleri karşılayan 43 hasta çalışma kapsamına alınarak BRAF analizi uygulandı. BRAF V600E mutasyonu saptanan ve saptanmayan hastalarda demografik veri, histopatolojik özellikler, nüks oranı ve dinamik risk değerlendirilmesi tedaviye yanıt karşılaştırıldı. Medyan takip süresi 32 ay (14-184 ay) idi. Bulgular: BRAF mutasyonu 14 (%32.5) hastada saptandı. Demografik veriler ve BRAF mutasyonu arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Ortalama tümör çapı 19.8±12.7 mm olup, toplam 19 (%44) hastada lenf gangliyon metastazı ve 2 (%4.6) hastada ise tanı anında akciğer metastazı saptandı. Histopatolojik özellikler bakımından, BRAF (+) olan hastalarda klasik varyant PTK, multifokalite ve nöral invazyon oranı anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla p=0.003,p=0.008,p=0.04). BRAF mutasyonu ile tümör çapı arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p=0.9). Lenf gangliyonu metastaz oranı BRAF(+) hastalarda (-) olanlara göre yaklaşık iki kat daha yüksek olmakla birlikte, iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (%64.2 vs %34.5; p=0.06). Tanı anında uzak metastaz bulunan iki hastada BRAF mutasyonu saptanmadı. Takip esnasında toplam 6 (%14) hastada nüks saptandı ve BRAF (+) hastalarda (-) olanlara göre nüks oranı anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (%36 vs %3.4;p=0.004). BRAF mutasyonu varlığı ile tedaviye yanıt derecesi arasında anlamlı fark bulunmadı. Takip esnasında hiçbir hastada hastalığa bağlı mortalite saptanmadı. Sonuç: Bu çalışmada çocukluk çağı PTK da BRAF mutasyonu varlığı nüks oranını anlamlı şekilde arttıran bir parametre olarak saptanmıştır. Ancak bu hasta grubunda BRAF mutasyonunun prognostik etkisini daha net belirlemek ve özellikle mortalite üzerine etkisini saptamak için uzun süreli takip sonuçlarının görülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: This study is aimed to investigate the impact of BRAFV600E mutation on clinicopathological features, recurrence rate and response to treatment in childhood papillary thyroid cancer (PTC). Material- methods: Records of 57 pediatric (age equal to or under 18 years) papillary thyroid cancer patients who were surgically treated at the Department of Surgery, Istanbul Medical Faculty from 1990 to 2015 were reviewed. The records were investigated for patients who met the following criteria: underwent total or near total thyroidectomy with either prophylactic or therapeutic central neck dissection, received proper postoperative follow up, and had avaliable tumor specimens. A total of 43 patients met the criteria. We investigated demographic datas, histopathological features, recurrence rate and response to treatment in patients with and without BRAF mutation. Median follow-up time was 32 months (14-184 month). Results: The BRAF mutation was present in 14 (32.5%) patients. There was no significant correlation between demographic datas and BRAF mutation. Median tumor size was 19,8±12,7 mm, lymph node metastasis was present in 19 (44%) patients and lung metastasis was present in 2 (4,6%) patients. The rates of classical variant PTC, multifocality and neural invasion was higher in patients with BRAF mutation (p=0.003,p=0.008,p=0.04 respectively). There was no correlation between BRAF mutation and tumor size (p=0,9). Lymph node metastasis rates was two-folds higher in BRAF(+) patients but there was no statistically significant difference between the two groups (64.2% vs 34.5%;p=0,06). There was no BRAF mutation in two patients who had distant metastasis at the time of diagnosis. During follow up time recurrence was observed in 6 (14%) patients and recurrence rates in BRAF (+) patient was significantly higher than BRAF (-) patients (36% vs 3,4%;p=0,004). There was no significant correlation between the BRAF and response to treatment. There was no mortality according to disease in follow up time. Conclusion: This study demonstrated that BRAF mutation presence is significantly associated with increased rates of recurrence in childhood PTC. Further studies with longer follow-up time is necessesary to understand effects on prognosis and mortality of BRAF mutation in this patient population.