Koroner stentli hastalarda kalp dışı cerrahide perioperatif kanama ve stent trombozu riskinin değerlendirilmesi
Evoluation of perioperative bleeding and stent thrombosis risk of patients with coronary stents undergoing non-cardiac surgery
  1. Tez No: 437575
  2. Yazar: MURATHAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL MEHMET TUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Günümüzde daha fazla koroner stentli hasta ameliyata maruz kalmaktadır ve bu hastalarda antiagregan tedaviye ara verilmesi, morbidite ve mortalitenin artmasına sebep olmaktadır. Biz bu prospektif çalışma ile hastanemizdeki farklı cerrahi departmanların koroner stentli hastaların perioperatif süreçteki antiagregan kullanımı ile ilgli davranış modellerini ve bunların sonuçlarını inceledik. Yöntem: İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ameliyathanelerinde operasyona alınan koroner stentli hastaların, kalp dışı cerrahilerde perioperatif kanama ve stent trombozu risklerinin değerlendirilmesi amacıyla 123 hasta çalışmaya dahil edildi Bulgular: Yüz yirmi üç koroner stentli hastanın 69'u (% 56), kardiyoloji kliniği ile konsülte edilmesine rağmen hiçbir antiagregan tedavi almadan ameliyata alındı. Bu operasyonların önemli bir kısmı kanama, organ disfonksiyonu ve hayati tehlike riski az olan minör ve orta ölçekli cerrahilerdi. Bu hastalardan 2'sinde MI gelişti ve birisi kaybedildi. Elli dört hasta (% 44) ise perioperatif süreçte antiagregan tedaviye devam etti. Bu hastalardan birisi, postoperatif dönemde kanama nedeniyle tekrar operasyona alınmasının ardından şifa ile taburcu edildi. Sonuç: Hastanemizde non-kardiyak cerrahi geçiren, 123 koroner stentli hastanın, % 10'u girişimden sonraki 1 yıl içinde olacak şekilde, toplam % 56'sında, antiagregan tedavisinin kesilmesi ve bu hastaların 2'sinin MI geçirip birinin kaybedilmesi ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamız bize Anestezi Kardiyoloji ve Cerrahi Kliniklerin olaya hasta sağlığı açısından daha global bakması ve yaklaşımlarında çağa uygun güncel düzenlemeleri yapması gerekliliğinini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Curently, more patients with coronary stents are subjected to surgeries, and interruption of antiplatelet therapy leads to an increase morbidity and mortality. In this prospective study, we investigated therapeutic approaches of various surgical departments regarding to antiplatelet use in the perioperative period of patients with coronary stents and their outcomes in our hospital. Method: To evaluate the perioperative bleeding and stent thrombosis risks of patients with coronary stents undergoing non-cardiac surgeries, 123 patients were included in the study in Istanbul Medical Faculty. Results: Despite being consulted by the Cardiology Department, antiplatelet medications were stopped in 69 of 123 (% 56) patients with coronary stents. Majority of these operations were minor surgeries with low risk of bleeding, organ dysfunction and life-threatening situations. Two of these patients experienced myocardial infarction and one of them was lost. Fifty-four (% 44) patients continued antiplatelet therapy during the perioperative period. One of these patients was re-opareated due to bleeding in the postoperative period and discharged from hospital after his recovery. Conclusion: It is a serious issue that, antiplatelet theraphy was stopped preoperatively in 69 of 123 patients (% 56) with coronary artery stents undergoing non-cardiac surgery in our hospital. In twelve (% 10) of these pateints whose antiplatet theraphy was interrupted, surgical procedures occured in the first year of stent implantation. Two of those patients experienced acute MI postoperatively and one of them was lost. In this present study, the importance of the general overview to the patient health by all Anesthesiology, Cardiology and Surgical Departments, and also the necessity of the up-to-date arrangements of the medical approaches were underlined.