Türkiye turizminin ekonomik analizi ve gelişme stratejileri
  1. Tez No: 43760
  2. Yazar: RIDVAN KOZAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
IV ÖZET Günümüzde ekonomik ve kitlesel bir olgu haline gelen turizmin ülke ekonomileri üzerindeki olumlu etkileri onun ekonomik önemini danada ön plana çıkarmıştır.. Bilindiği gibi iyi yönlendirilmeyen turizm sektörü mali kaynakların israfına, sosyal ve kültürel kirlenmelere ve doğal kayakların israfına yol açmaktadır. Teorik olarak turizm talebi üzerinde etkili olan ve talebi yönlendiren çok sayıda değişken bulunmaktadır. Ancak turizm talebi üzerinde daha etkili olan değişkenler ise ekonomiktir. Diğer yandan turistleri belli bir ülkeye gitme konusunda harekete geçiren etkenler arasında imaj'ın önemi büyüktür. Türkiye'nin tanıtımının ve tarihten gelen olumsuz imajının öncelikli olarak ele alınması, günümüzde layik olunan saygınlığının yaratılması gerekir. Türkiye'de belirli bir dönem dikkatler turizmin arz yönü üzerine toplanmış ve istenen hedeflere ulaşılmıştır. Buna karşılık talep yönü ile pek ilgilenilmemiş ve ihmal edilmiştir. Türkiye turizminin gelişmesi için her türlü kaynak mevcuttur. Ancak ülke turizminin diğer benzer turizm potan şiveline sahip ülkelerin konumuna gelmesi için her türlü kaynağın koor dine edilmesi, turist gönderen ve alan ülke açısından turizm talebini etkile yen değişkenlerin belirlenmesi ve bu tesbitler ışığında politikalar üretilme si gerekmektedir.V Yapılan analiz sonuçları, ömeğin;Türkiye'deki yatak sayısının talep'e göre değil, bu alandaki finansman ve yatırım kolaylıkları neticesinde art tığını, bazı ülkelerin gelir ve fiyat gibi ekonomik değişkenlere oldukça duyarlığı olduğunu, bazı ülkeler için ise fiyatın ana belirleyeci olmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca körfez savaşı gibi beklenmeyen olayların Türkiye'ye yönelik turizm talebi üzerinde büyük olumsuz etkiye sahip olduğu görülmektedir. Sonuç olarak yoğun rekabete dayalı bir ortamda, konuya daha bilimsel yaklaşmak, kaynakları daha verimli kullanmak ve sektörü daha etkin yönetmek gerekir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The affirmative effects of tourism that has become an economical and worldwide phenomenon for nations'economies have made it to be of utmost importance. As is known, the tourism sector, being led astray, is leading to wasting financial and natural resources and social, culture! pollutions. Theoritically, there are a great number of variables being effective and directing the demand. The variables, however, more efficacious on the demand in tourism are to be dealt in respect to economics. On the other hand, among the factors that stimulate tourists to go to a certain country, Image creativity is of great significance. So, it seams to be an avoidable priority to make. Turkey known and got rid of the negative per ceptions formed through history and create the esteem to be deserved. In Turkey, during a certain era, attention was concentrated on the aspect of supplying tourism services, and the target reached. That of de mand, however, was out of focus and neglected. In Turkey there are all sorts of resources to promote tourism. In order to keep pace with the coun tries possessing the same tourism potential it is a must to coordinate all kinds of resources, to determine tha variables effecting the demand in res pect with the enterests of the country sending and receiving tourists and to create policies related to these criteria.The results oî the analysis, for mistance; indicate that the number of the beds in Turkey is rather sensitive to the economical variables such as income and price policies of some countries and the price itself not to be the basic determinant in some others. In addition to these, some unexpec ted events such as Guff War seem to be creating negative effects on the demand in Turkish Tourism. As a result, in a milieu based on intensive competition, it is neces sary to reproach towards the issue in a more scientific manner, use the resources in a more productive way and direct the sector more efficiently.