İşletmelerde bölümlere ayırma sistemlerinden biri olan matriks organizasyon yapısı ve ve bu yapıda işletme yönetiminin karşılaşabileceği sorunlara çözüm önerileri
  1. Tez No: 43759
  2. Yazar: KEZBAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Organizasyon, ortak bir amaç için faaliyet gösterilen her yerde vardır. Günümüzde teknoloji ve çevre büyük bir hızla değişmektedir. Teknoloji ve çevre ile birlikte organizasyon yapılarının da değişmesindeki amaç, işletmeye daha çok yarar sağlayacak bir organizasyon yapısıyla daha iyi hizmet etmektir. Matriks organizasyon yapısı, diğer organizasyon yapılarının aksine, oldukça yeni bir yapıdır. Bu yapıda dikey basamaklarda fonksiyonlara göre, yatay basamaklarda ise mamul temeline göre bir bölümlere ayırma bulunmaktadır. Projede uzmanlığına gerek duyulan personel, bağlı bulunduğu fonksiyon bölümünden alınarak, projede görevlendirilir. Proje tamamlanana kadar bu personel, fonksiyon ve proje yöneticileri olmak üzere, iki üstlü olmaktadır. Bu ikili komuta sistemi ile matriks organizasyon yapısı, klasik organizasyon teorisinin öngördüğü emir-komuta birliği ilkesine ters düşmektedir. Proje tamamlanınca bu personel, proje yöneticisi tarafından ilgili fonksiyon bölümüne iade edilmektedir.VI Matriks organizasyon, işletme içinde yatay ilişkilere yer verme, uzmanlaşma, merkezkaç yapı, esneklik ve düşük standartlaşma özelliklerine sahiptir. Esnek bir özelliğe sahip olmasından dolayı, içinde bulunduğu çevre koşullarına daha kolay uyabilme olanağı taşır. Bununla birlikte; tepe yönetimi, önderlik sağlamayı gerektirmesi, çatışmalara açık olması, karışıklık ve düzensizlik yaratabilmesi, kararların gecikmesi, haberleşme, maliyet, işletmenin ayrıntılarla ilgilenmesi gibi sorunları da taşıyabilmektedir. Matriks organizasyon yapısının incelenmesine dayalı olan bu araştırmada, bu yapıda karşılaşılabilecek sorunların çözümüne ilişkin öneriler ileri sürülmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu yapının uygulanması ile ilgili örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organization exists at a place where activities for a comman aim are taking place.Today, technology and the environment are changing dramatically. The aim for the structure of the organization to change together with technology and the environment, is to provide better services via an organization that can benefit a management more. The matrix organization structure, is a quide new structure when compared to the other organization structure. In this structure, a division takes place according to the functions at the vertical steps and the product at the horizontal basis.The personnel of whose expertise is needed at the project, will be taken from the function division of his department and will be appointed for the project. Until the project is completed, this personnel will have supervisors who are the function and the project managers. The matrix organization with its double administrative system falls contrary to the administrative unity principle of the classic organization. When the project is completed, the personnel will be sent back to the relevant function division by the project manager.vm The matrix organization has characteristics such as allowing horizontal relations within the management, specialisation, centripetal structure, elasticity and low standardisation. Due to the fact of it having an elastic characteristic it posseses the ability to adapt more easly to the environment it is located in. However, it can face difficulties such as the top administration the need of providing, leadership, being open to depate, the creation of disarrangement, the decisions coming out late, communication, costs, the management dealing with the details In this study, which is based on the examination of the structure of the matrix organization, suggestions to solve the difficulties that may be faced in this structure are being given. Besides, examples regarding the application of this structure are being mentioned.