Bilgisayar destekli eğitimde basılı destek materyaller
- Tez No: 43761
- Danışmanlar: PROF.DR. B. FETHİ ŞENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Türkiye'de bilgisayar destekli eğitim uygulamaları, 1990'lı yılların başlarında gündeme gelmiştir. Başlangıçta BDE ile ilgili olarak, çeşitli okullara bilgisayar laboratuvarları kurulması, ders yazılımı üretilmesi, öğretmenlere konuyla ilgili hizmetiçi eğitim programlarının uygulanması gibi oldukça pahalı faaliyetler yerine getirilmiştir. 1995'li yıllara gelindiğinde, BDE ile ilgili çalışmaların durdurulduğu ve yapılan pahalı yatırımların atıl durumda kaldığı konusundaki duyumlar yoğunlaşmaya başlamıştır. BDE uygulamaları, ders yazılımlarının gereği gibi kullanılması sonucunda, eğitimde verimliliğe katkı sağlayabilecek özellikler taşımaktadır. Ancak ders yazılımlarının kullanımı sırasında karşılaşılan sorunlar da eğitimin verimliliğini etkileyebilmektedir. BDE'in hedef kitlesi olarak tanımlanabilecek öğretmen ve öğrenci ile bilgisayar donanımı ve ders yazılımlarının birbiriyle iletişiminde de bazı sorunlar ortaya çıkmakta ve eğitimin verimliliğinden uzaklaşabilmektedir. Bu şekilde, eğitim verimliliğinden uzaklaşılmasını en aza indirgeyebilecek ve belki de ortadan kaldırabilecek önemli unsurlardan birisi, BDE basılı destek materyalleridir. BDE basılı destek materyalleri, eğitim sürecinin bileşenlerini tanımlayan yardımcı gereçlerdir. BDE sürecinde rol alan bilgisayar donanımı ve yazılımlarının niteliklerini açıklayan, öğretmen, öğrenci ve teknik personelin tutum ve davranışlarını tanımlayan bu materyaller, sonuçta eğitim sürecinden istenen verimin sağlanmasına katkıda bulunmaktadırlar. BDE basılı destek materyallerinin hedef kitlenin özelliklerine göre üç farklı kategoride incelenmesinde yararlar görülmektedir: (a) Öğretmen Elkitapları, (b) öğrenci Elkitapları ve (c) Teknik Personel Elkitapları. Üç farklı başlıkta hazırlanan BDE iiibasılı destek materyalleri, kullanımda kolaylıklar yaratabilecek ve anlaşılırlığı artırabilecektir. Basılı materyallerin hazırlanmasında kullanılan yöntemler gibi, BDE basılı destek materyallerin hazırlanmasında: (a) Yazarlık, (b) Şekil Verme ve (c) Baskı aşamaları izlenmektedir. Yazarlık, BDE basılı destek materyallerin her biri için ayrı bir planlama yapılarak, içerik oluşturulması çalışmalarını kapsamaktadır. Materyallerin içeriklerinin oluşturulmasında, ders yazılımlarının akışına uygun bir sunum organizasyonu, hedef kitlelerin özelliklerine uygun bir sunum dili ve destekleyici görsel unsurlar kullanılmalıdır. Şekil verme, BDE basılı destek materyallerinin kağıt üzerindeki sunumuyla ilgili bütün düzenlemeleri kapsayan bir çalışmadır. Metinlerin punto ölçüsü, grafiklerin özellikleri, renklerin uyumu, sayfadaki görünümüyle ilgili bütün özelliklerin bu aşamada tasarlanıp geliştirilmesi gerekmektedir. Basım aşamasında da, son şekli verilen BDE basılı destek materyallerinin çoğaltma biçimlerine uygun olarak basımıyla ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bütün bu safhalarda, konu uzmanı, eğitim uzmanı, görsel tasarım ve yayım uzmanından oluşan bir grubun birlikte çalışması ve BDE basılı destek materyallerini hazırlaması gerekmektedir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer Assisted Instruction (CAI) applications have been in action in Turkey since the beginning of 1990. First attempts were quite expensive activities such as setting up the computer labs, producing instructional software, in-service training of teachers. After 1995, the pace of CAI has slowed down and it has been believed that the investments made on CAI had no significantly valuable outcomes. CAI applications have characteristics that could make instruction effective only if the software packages are used appropriately. But the problems encountered during the use of software might affect the effectiveness of instruction. There are also problems in both teacher-student and hardware-software interactions. This results in the failure of the achievement of the goals. One of the elements of CAI that could ensure the effectiveness of instruction is the CAI Printed Aid Materials. Printed Aid Materials in CAI are the complementary materials that guide the users throughout the program and define the related components. These materials explain the characteristics of computer hardware and software, and the attitudes and behaviors of teachers, students, and technical staff. Printed Aid Materials should be examined in three different categories according to the characteristics of target audience; (a) Teacher Guide, (b) Student Booklets, (c) Technical Manuals. These materials prepared in three different categories can make the use of software easier and increase the level of users' understanding. Like producing any other printed materials, same steps are taken in producing CAI Printed Aid Materials. These are; (a) Authorship, (b) Formatting, (c) Printing.Authorship is the activities that are done for structuring the content by making detailed planning for each of the CAI Printed Aid Material mentioned above. While structuring the content of the materials, presentation of the instruction should be organized in such a way that it will fit to the flow of instruction, and also language should fit to the learners' abilities, and finally other complementary visual aids should be used. Formatting the materials is the step in which all organizations are done related to the presentation of the materials in the print form. Size of the characters, graphic characteristics, color harmony, etc. are the concerns in this step. In the printing step, CAI Printed Aid Materials are printed after taking their final form. In each of these steps, a group of people; including a content expert, an educational specialist, an instructional designer, and an expert in the printing field, should work together in the preparation of the CAI Printed Aid Materials. VI