Subakromial sıkışma sendromu tedavisinde iyontoforez ve fonoforez uygulamasının ağrı, fonksiyonel düzey ve proprioseptif duyu üzerine etkisi
The effect of application of iontophoresis and phonophoresis on pain, functional level and proprioceptive sense in the treatment of subacromial impingement syndrome
- Tez No: 437681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı subakromial sıkışma sendromlu hastaların tedavisinde fizyoterapi programına ek olarak yapılan iyontoforez ve fonoforez uygulamalarının ağrı, özürlülük, fonksiyonel düzey ve propriosepsiyon üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda subakromial impingement tanısı almış 18-65 yaş arasındaki 43 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (n=22) diklofenak sodyum iyontoforezi, ikinci gruba (n=21) diklofenak sodyum fonoforezi ve her iki gruba da yüzeyel sıcak, transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) ve egzersizden oluşan fizyoterapi programı uygulandı. Gruplar 10 seanslık tedavi programı öncesi ve sonrası ağrı, omuza özel testler, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, omuz özürlülük skorlamaları ve propriosepsiyon açısından değerlendirildi. Çalışmamız sonucunda her iki grubun omuz eklem hareket açıklığının arttığı, ağrı, fonksiyonel düzey ve özürlülük skorlarında anlamlı düzelmeler olduğu belirlendi (p0,05). İyontoforez grubunda internal rotasyon dışındaki kas gücü değerlerinin, fonoforez grubunda ise tüm kas gücü değerlerinin anlamlı ölçüde arttığı görüldü (p0,05). Bu çalışma impingement sendromlu hastalarda uygulanan diklofenak sodyum iyontoforezi ve fonoforezinin omuz fonksiyonları üzerine benzer pozitif iyileştirici etkilere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of applications of iontophoresis and phonophoresis, which has been used in addition to physiotherapy program for the treatment of patients with subacromial impingement syndrome, on pain, disability, functional level and proprioception. In the study, 43 patients between 18 and 65 years of age who diagnosed with subacromial impingement were divided into two groups randomly. Diclofenac sodium iontophoresis was applied to the first group (n=22), diclofenac sodium phonophoresis was applied to the second group (n=21), and the physiotherapy program including superficial heat, transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) and exercise was applied in the both groups. The groups were assessed with regard to pain, shoulder specific tests, range of motion, muscle strength, shoulder disability scorings and proprioception before and after the treatment program with ten sessions. The results of the study show that range of motion of shoulder was increased, there are significant improvements in pain, functional level and the disability scores in the both groups (p0,05). In the group of iontophoresis, the values of muscle strength except internal rotation, and in the group of phonophoresis, all values of muscle strength were significantly increased (p0,05). The study shows that diclofenac sodium iontophoresis and phonophoresis that are used in patients with subacromial impingement syndrome have similar positive therapeutic effects on shoulder functions.