Kognitif bozukluğu olan ve olmayan parkinson hastalarında bir görsel analog skala yardımıyla manyetik rezonans (MRG) görüntülemede izlenen ventriküler ve sulkal atrofinin kognitif durum ve davranışsal bulgular ile ilişkisi
The association between ventricular and sulcal atrophy that are observed in magnetic resonance imaging (MRI) through visual analogue scale and cognitive situation and behavioral findings of parkinson patients with and without cognitive impairment
  1. Tez No: 437680
  2. Yazar: MERVE AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada; kantifiye yapısal MR analizlerine başvurmadan, sadece görsel olarak yapılan değerlendirmenin sınırlılık dezavantajına rağmen klinisyen tarafından kolayca uygulanabilecek yapılandırılmış bir vizüel analog değerlendirme skalası yoluyla Parkinson hastalarında ventriüler ve sulkal atrofinin değerlendirilmesi ve normal bilişsel durumdan demansa uzanan süreç içerisinde hastalığın bilişsel seyrinin takip edilme olasılığı araştırılmıştır. Bunun için; yaşları 50-80 arasında olan bilişsel açıdan normal (PDNC) 13 pür Parkinson hastası,9 Hafif Bilişsel Bozukluk gösteren Parkinson hastası (PDMCI), 5 demans tanısı almış Parkinson hastası (PDD) ile 11yaş ve cins bakımından eşleştirilmiş sağlıklı kontrol katılımcılar ile çalışılmıştır. Hastaların klinik özellikleri UPDRS ile değerlendirilmiş, Hoehn-Yahr skalası ile dereceledirilmştir. Hastaların davranışsal özelliklerini belirlemek için Nöropsikiyatri Envanteri (NPI) kullanılmıştır. Ayrıca, verbal ve nonverbal bellek, dikkat, yürütücü işlevler, görsel algısal işlevleri kapsayan ayrıntılı nöropsikometrik batarya uygulanmıştır. Hastaların bilişsel açıdan durumları, bu test sonuçları ve Klinik Demans Derecelendirme Ölçeği (CDR) kullanılarak yukarıda belirtilen gruları oluşturacak şekilde sınıflandırılmıştır. Hasta ve kontrol gruplarının ventrikler ve sulkal atrofi düzeyleri, Manyetik Rezonans (MR)'da aksiyal kesitte T1 ağırlıklı görüntüler üzerinden bir görsel analog skala yardımıyla değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçları, özellikle vetriküler atrofi skorlarının Parkinson Hastalığı'nda kognitif bozulma ve demansiyel süreç ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşı sulkal atrofi skorları, Parkinson Hastalığı'nda ortaya çıkan kogntif yıkımla ilişkili bulunmamıştır. Bu bulgu Parkinson Hastalığı'nda ortaya çıkan ve demansa ilerleyen kognitif bozulma sürecinin var olan literatür ile uyumlu biçimde ağırlıklı olarak“subkortikal atrofi”ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the assessment of ventricular and sulcal atrophy in patients with Parkinson's Disease by using visual analogue scale. Although visual assessing is restricted, clinicians could apply this scale easily without a need to utilize any quantitative structural MR analyse. In addition, we investigated the observation possibility of disease progress from normal cognition to dementia. Our participats were from 50 to 80 years old. We had 4 groups consist of normal control (n=11), pure Parkinson patients with normal cognition (n=13),Parkinson patients with mild cognitive impairment (n=9), Parkinson's patients with dementia (n=5). Clinical symptoms of patients were assessed with UPDRS and rated with Hoehn-Yahr scale. Neuropsychiatric Inventory (NPI) was used to determine the behavioral symptoms of patients. In addition, detailed Neuropsychometric battery was applied that includes verbal and nonverbal memory, attention, visual perceptual functions, executive functions. Cognitive situations of patients were classified by utilizing CDR and assessing scores of Neuropsychometric tests. Ventricular and sulcal atrophy scores of normal control and patients were assessed by using visual analogue scale with T1 weighted images from MRI. results of our study showed that ventricular atrophy is associated with cognitive impairment and progress of dementia in Parkinson's Disease. In contrast, scores of sulcal atrophy aren't associated with cognitive impairment in Parkinson's Disease. This finding shows that progressing cognitive impairment to dementia in Parkinson's Disease is associated with“subcortical atrophy”consistent with literature.