Yoğun bakım ünitesinden servise transfer edilecek olan hastalarda ve hastaların yakınlarında transfer anksiyetesinin incelenmesi
Investigation the transfer anxiety in patient relatives and patients who will be transferred to clinic from intensive care unit
- Tez No: 437683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, yoğun bakım ünitesinden servise transfer edilen olan hastalarda ve bu hastaların yakınlarında transfer anksiyetesinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Erişkin Yoğun Bakım ünitesinde 1 Ekim 2015 / 1 Ocak 2016 tarihleri arasında yatan ve genel durumundaki düzelme nedeniyle servise transfer edilmesine karar verilmiş 85 hasta ve bu hastaların 85 yakını olmak üzere toplam 170 kişi oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, hastaların ve hasta yakınlarına yönelik“anket formu”ve“durumluluk kaygı ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; bağımlı iki grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Wilcoxon Signed Rank Testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında ise Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; çalışmada transfer öncesi ve sonrası hasta ve hasta yakınlarının kaygı ölçeği puan ortalamalarının karşılaştırıldığında; hastaların, hasta yakınlarına göre transfer öncesinde ve sonrasında kaygı ölçeği puan ortalamalarının daha yüksek olduğu ve farkın istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir (p=0.000). Hastaların ve hasta yakınlarının transfer sonrasında, transfer öncesine göre kaygı ölçeği puan ortalamalarının arttığı ve aradaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu, yani çalışmamızda hem hasta hem de hasta yakınlarının transfer anksiyetesi yaşadığı, anksiyete duygusunun hastalarda daha yoğun olduğu saptanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda; yoğun bakım hastası, yoğun bakım ünitesinden servise transfer edilmeden önce, hastaya ve ailesine transfer zamanı ve süreci hakkında yeterli bilgi verilmesi, servise transfer sürecine hazırlanması, servise transferi esnasında eşlik edilmesi ve transfer sonrasında da servise uyum sağlama sürecinde hastanın desteklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate transfer anxiety in patient relatives and patients who were transferred to clinic from intensive care units, as descriptive. At total 170 participants as 85 patients and their relatives (n=85) were constituted of the sample of the study. They stayed at İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital, Intensive Care Unit between 1th October 2015 / 1th January 2016 and were decided to transfer to the clinic because of their well prognosis. Data was collected by using 'questionnaire form' related to patients and relatives and 'state anxiety scale'. For analysis of data; Mann-Whitney U test for two dependent groups, Wilcoxon Signed Rank Test for two independent groups and Kruskal-Wallis test for comparing groups that more than two were used. As a result of study; when anxiety scale scores of patients and their relatives were compared, it is determined that scale score means of the patients were higher from relatives before and after transfer and the difference between them was significant as statistically (p=0.000). It is found that after transfer, the anxiety score means of the patients and relatives increased and the difference between them was significant as statistically. And so, it is determined that both the patients and their relatives lived transfer anxiety and anxiety was more deep in the patients. According to these results; it is suggested that before transferring the patient to clinic from the intensive care unit, information should be given to the patients and families about time of transfer and process; they should be prepared for transfer, accompanied during transfer and supported in adaptation to clinic after transfer.