Buzağı ishallerine karşı aşılanan gebe düvelerde corynebacterium cutis lizatı'nın kolostrum immunglobulin G düzeylerine etkisi
The effect of corynebacterium cutis lysate on the level of colostrum immunoglobin-G in pregnant heifers vaccinated against neonatal calf diarrhoea
  1. Tez No: 437696
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, buzağı ishallerine karşı aşılanan gebe düvelerde corynebacterium cutis lizatı'nın kolostrum immunglobulin G düzeylerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla , Nevşehir ili Kalaba ilçesinde bulunan ticari bir sürüdeki klinik açıdan sağlıklı Holstein düvelerden seçilen 30 adet sütcü sığır çalışma materyalini oluşturmuştur. Tüm hayvanlar rastgele üc gruba bölünmüş ve gebeliklerinin son altıncı ve üçüncü haftalarında tüm enjeksiyonlar yapılmıştır. Birinci gruba kontrol amacıyla belirtilen zamanlarda yalnız serum fizyolojik enjekte edilirken, ikinci gruba; yalnız inaktif Rota, Coronavirus antijenleri ve inaktif enteropatojenik E.Coli'nin 3 serovar'ını içeren ticari bir trivalan aşı (Kolibin RC Neo®, Interhas-Turkey) 2 mL kas içi verilmiştir. Her bir aşı enjeksiyonu ile birlikte Corynebacterium cutis lizatı (Ultra-corn® Inj. Susp. Virbac-France) enjeksiyonu aynı zamanlarda üçüncü gruba uygulanmıştır. Kan örnekleri enjeksiyonlardan önce ve düvelerin doğum yaptığı gün kuyruk venasından alınmıştır. Kolostrum örnekleri doğumdan hemen sonra toplanmıştır. Serum ve ağız sütündeki IgG seviyelerini tespit etmek için ticari bir ELISA kiti (Bovine IgG, MyBioSource, USA) kullanılmıştır. Gebeliğin son üçüncü haftasında ve doğumun gerçekleştiği günde sadece aşıya maruz kalan düvelerdeki IgG seviyelerinin ortalaması (36,69 ± 17 mg/ml) istatiksel olarak kontrol düvelerinkinden daha yüksek (16,40 ± 8,68 mg/ml) bulunmuştur. Ancak, gebeliğin son üçüncü haftasında üçüncü grubun IgG seviyelerinin ortalama değeri 81,06±48,27 mg/ml olup diğer gruplarınkinden anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Doğumun gerçekleştiği gündeki IgG seviyelerinin ortalaması ikinci (90,01 ± 63,45 mg/ml) ve üçüncü (100,59 ± 56,05 mg/ml) gruplar arasında istatistiki farklılık göstermemiştir. Bununla beraber, üçüncü grubun kolostrum örneklemindeki IgG seviyelerinin ortalama değeri (38,25 ± 3,66 mg/ml), birinci (16,23 ± 3,72 mg/ml) ve ikinci (25,09 ± 5,98 mg/ml) gruplarınkinden istatiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Elde edilen bulgular ışığında, Corynebacterium cutis Lizatının gebe düvelerin serum ve kolostrumlarında IgG seviyelerinde önemli bir artışa neden olduğu sonucuna varımıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to investigate the effect of commercial Corynebacterium cutis Lysate injections on immunoglobin G (IgG) levels of heifers vaccinated with a trivalan vaccine. For this purpose, the sample of the study consisted of 30 heifers selected from clinically healty Holstein heifers in a commercial herd in the province Nevsehir, Turkey. The animal samples were randomly divided into 3 groups and injected on last 6th and 3th weeks of pregnancy. While isotonic saline solution was injected to Group I , 2 mL of a commercial trivalan vaccine (Kolibin RC Neo®, Interhas-Turkey) - containing inactive Rota and Coronavirus antigens and inactive enteropathogenic E.Coli 3 serovar - was given intramuscularly to Group II. Furthermore, Corynebacterium cutis lysate (Ultra-corn® Inj. Susp. Virbac-France) injection was concurrently carried out to Group III. Colostrum samples were immediately collected after the birth. Blood samples were also gathered from coccygeal vein before the injections and on the day of the birth in heifers. A commercial ELISA kit (Bovine IgG, MyBioSource, USA) was deployed to determine IgG levels in serum and colostrum. Mean level of IgG levels in heifers (Group II), which were exposed to only vaccine (36,69 ± 17 mg/ml), was statistically higher than that of control heifers (16,40 ± 8,68 mg/ml) on the last 3th week of pregnancy and the day of the birth. However, mean value of IgG levels in Group III (81,06±48,27 mg/ml) was significantly higher than those of other groups on the last 3th week of pregnancy. Mean score of IgG levels on the day of the calving showed no difference between Groups II (90,01 ± 63,45 mg/ml) and III (100,59 ± 56,05 mg/ml). Further, mean value of IgG levels in Group III of colostral samples (38,25 ± 3,66 mg/ml) was statistically higher than those of Groups I (16,23 ± 3,72 mg/ml) and II (25,09 ± 5,98 mg/ml). In the light of the results, it can be concluded that Corynebacterium cutis Lysate with a calf diarrhoea vaccine cause a significant increase at IgG levels in serum and colostrum of pregnant heifers.